Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Online
rezervace

Blog

Datová
platforma

Postup při vypořádání společného jmění manželů

flatzone.cz, 15. května 2024 (12:28)

Poradíme co patří / nepatří do společného jmění manželů, jak ho vypořádat a na co byste si měli dávat v celém procesu pozor.

Jak postupovat s vypořádáním společného jmění manželů? Zjistěte na Flat Zone, vašem realitním vyhledávači.

Jak postupovat s vypořádáním společného jmění manželů?

Společné jmění manželů vzniká po uzavření manželství ze zákona a spadá do něj téměř všechno, co si po svatbě pořídíte, včetně výplat a dluhů. Jediný způsob, jak se vyhnout společnému jmění, je sepsání smlouvy (např. předmanželské), kde je výslovně napsáno, že společné jmění nechcete. Ke zrušení společného jmění dochází ovšem většinou až při rozvodu.

 

Co patří do společného jmění manželů?

Pro zodpovězení této otázky je potřeba nahlédnout do Občanského zákoníku, kde je psáno, že součástí společného jmění je vše, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu. Jmenovitě jde o následující položky:

 • majetek, který byl získán po svatbě
 • mzda obou manželů získaná po svatbě
 • dluhy získané po svatbě
 

Co do společného jmění manželů nepatří?

Existuje několik výjimek, které do společného jmění nepatří. Patří mezi ně následující:

 • věci sloužící osobní potřebě jednoho z manželů (např. oblečení)
 • věci, které získal darem nebo zdědil pouze jeden z manželů
 • to, co jeden z manželů získal jako náhradu nemajetkové újmy (např. bolestné po autonehodě
 • věc, kterou jeden z manželů získal právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (např. jeden z manželů prodá auto, které si koupil před svatbou, a za získané peníze si koupí nové auto - i toto nové auto se stane jeho výlučným vlastnictvím)
 • to, co jeden z manželů získal jako náhradu za poškození, zničení či ztrátu svého výhradního majetku

Jak postupovat s vypořádáním společného jmění manželů? Zjistěte na Flat Zone, vašem realitním vyhledávači.

Kdy společné jmění zaniká?

Mohou nastat 3 situace, které způsobí zánik společného jmění:

 • zánik manželství (rozvod či smrt)
 • prohlášení konkurzu na jednoho z manželů
 • uložení trestu propadnutí majetku
 

Dohoda / smlouva o vypořádání společného jmění manželů

Nejlepší cesta k vypořádání společného jmění po rozvodu je dohoda. Dohodu je možné sepsat před zánikem manželství, tak i po jeho zániku. Dohodu o vypořádání je na místě nechat zkontrolovat právníkem.

 

Jak nepřijít o peníze

V případě, že se mezi sebou nedohodnete o vypořádání majetku, ani nepožádáte o vypořádání soud, dojde k automatickému vypořádání, na kterém může jeden z bývalých partnerů výrazně prodělat. Majetek připadne totiž tomu, kdo ho zrovna využívá. Pokud ho

využívají oba bývalý manželé, bude v jejich spoluvlastnictví.

 

Jak rozhoduje soud o vypořádání

Pokud se váš bývalý partner nemá k řešení vypořádání jmění, můžete podat návrh soudu na vypořádání. Soud může rozhodnout, komu jaký majetek či dluh připadne. I zde může nastat vícero situací:

 • konkrétní majetek dostane jeden z bývalých partnerů, ale musí druhého vyplatit
 • majetek se rozdělí mezi oba bývalé partnery, případně se bývalí partneři stanou spoluvlastníky určitého majetku (např. nemovitosti)
 • majetek se prodá a zisk se mezi bývalé partnery rozdělí

Nejlevnější novostavby v České republice na Flat Zone

O Flat Zone

Pokud máte zájem o koupi nebo pronájem bytu či domu ve vašem okolí, využijte inteligentní realitní vyhledávač Flat Zone. Denně aktualizujeme všechny dostupné nabídky, abyste měli snadný přístup k nejnovějším možnostem. Objevte široký výběr moderních bytů v Praze, Brně či ve Středočeském kraji.

Jak správně udělat odhad tržní ceny nemovitosti? Co k tomu potřebujete vědět? V našem článku naleznete kompletního průvodce, který vám poradí, jak postupovat krok za krokem.

Jak správně udělat odhad tržní ceny nemovitosti

Populární lokality

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!