Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Online
rezervace

Blog

Datová
platforma

#543 UlovDomov.cz: Nájem v Praze je 3× levnější než splátka hypotéky za vlastní bydlení

11. července 2022 (18:00) - Regiony - Praha - Nové byty - Hypotéky - Nájmy - Finance - Secondhandy

Splátka hypotéky je ve výši nájmu v Ostravě a Olomouci, v Praze vychází nájem 3× levněji.

V Ostravě a Olomouci jsou náklady na vlastní bydlení v podobě měsíčních splátek hypotéky stále srovnatelné s platbami za nájemní bydlení. V Praze však v současné době nájem vychází zatím třikrát levněji. Vyplývá to z indexu společnosti UlovDomov.cz, která srovnání pro bydlení v největších městech zpracovala.

Například u bytu v Olomouci kategorie 1+kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 500 Kč. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 5,97 % ročně by byla zhruba o 2 000 Kč vyšší. V Brně je ovšem měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobná proti měsíční platbě za nájem.

Hluboko do kapsy si lidé sáhnou při splátkách hypoték v Praze. Ty jsou u kategorií 1+kk a 3+kk více než dvaapůlkrát vyšší než u měsíčního nájemného. Ještě větší je rozdíl u nejžádanější kategorie 2+kk, kde průměrný nájem vychází na 15 500 Kč. Splátka za hypotéku u bytu stejné rozlohy je ale třikrát vyšší a pohybuje se kolem 46 000 Kč.

Pro výpočet indexu použila společnost hypotéku na 90 % zástavní nemovitosti. Ta je dostupná pro lidi do 36 let, což tvoří přes polovinu zájemců o hypotéky. Lidé starší 36 let podle současných pravidel ČNB dosáhnou na hypotéku na 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. Využití 80% hypotéky by index o něco snížilo, vzrostla by však potřeba počáteční hotovosti.

Vyžadujete detailnější analýzy?

Potřebujete pro svá rozhodnutí pokročilejší informace a poptáváte kromě globálních čísel také detailnější data zaměřená na užší výběr pražských lokalit? Vyzkoušejte naší aplikaci Analýzy trhu, kde máte příležitost zakoupit jednu z detailních analýz vypracovaných pro jednotlivé městské obvody.

Vyplňte správně emailovou adresu!