Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

#544 NBS: Vývoj cen nemovitostí na trhu ovlivnily zvyšující se úrokové sazby z úvěrů

13. července 2022 (17:00) - Nové byty - Hypotéky - Finance

Ceny nemovitostí na Slovensku vzrostly meziročně o 23 %.

Nabídkové ceny bytů a rodinných domů na Slovensku v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 23,3 %, proti předchozímu čtvrtletí pak o 8,5 %. Informovala o tom slovenská centrální banka (NBS), která od letošního roku změnila metodiku výpočtu cen rezidenčních nemovitostí. Podle analytiků NBS vývoj na trhu patrně ovlivnily zvyšující se úrokové sazby z úvěrů.

Bydlení na Slovensku zdražuje dlouhodobě, ceny bytů a domů opakovaně přepisovaly dřívější maxima. V prvním letošním čtvrtletí průměrná cena za metr čtvereční v rezidenčních nemovitostech dosáhla 2 510 eur (61 900 Kč), což zhruba odpovídá dvojnásobku průměrné měsíční mzdy v zemi.

NBS kvůli nové metodice revidovala údaje o cenách nemovitostí za loňský rok. „Výrazný mezičtvrtletní růst cen pravděpodobně úzce souvisí s postupně se zvyšujícími úrokovými sazbami v komerčních bankách. Domácnosti se na realitním trhu snažily využít ještě stále nízkých sazeb, čímž ceny tlačí směrem vzhůru,“ uvedli v komentáři analytici NBS.

Komerční banky na Slovensku v posledním období opakovaně hlásily zvyšování úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, které byly dříve na rekordním minimu. Slovensko se jako člen eurozóny řídí měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB). Její prezidentka Christine Lagardeová tento týden řekla, že depozitní sazba ECB se zřejmě dostane z negativního pásma do konce září a mohla by se pak dál zvyšovat, pokud nebude patrné, že se inflace stabilizuje na cílových 2 %. Ke zvýšení úrokových sazeb už přistoupily centrální banky ve Spojených státech (FED) i ve Velké Británii. Také Česká národní banka v souvislosti s vysokou inflací už opakovaně zvýšila svou základní úrokovou sazbu, v regionu střední Evropy nejvíce.

Vyžadujete detailnější analýzy?

Potřebujete pro svá rozhodnutí pokročilejší informace a poptáváte kromě globálních čísel také detailnější data zaměřená na užší výběr pražských lokalit? Vyzkoušejte naší aplikaci Analýzy trhu, kde máte příležitost zakoupit jednu z detailních analýz vypracovaných pro jednotlivé městské obvody.

Vyplňte správně emailovou adresu!