Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Online
rezervace

Blog

Datová
platforma

#622 Hypomonitor: Banky v prvním měsíci letošního roku poskytly hypotéky za pouhých 6,5 miliardy Kč

10. března 2023 (16:00) - Regiony - Praha - Hypotéky

Už loni chabý zájem o hypotéky se nezměnil ani na začátku letošního roku a zůstává velmi slabý. Objem poskytnutých hypoték se v lednu meziročně propadl o 80 %, když banky v prvním měsíci letošního roku poskytly hypotéky za pouhých 6,5 miliardy Kč. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za celý loňský rok se objem poskytnutých hypoték propadl o 64 % na 162 miliard Kč, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Ani začátek letošního roku není lepší. Banky v lednu poskytly celkem jen 2 428 hypoték, z čehož 1 901 jsou nové hypoteční úvěry. Ještě předloni se měsíční počet poskytnutých hypoték pohyboval kolem 9 500. Objem nově poskytnutých hypoték se v posledních měsících pohybuje na nejnižší úrovni od roku 2014. Průměrná výše hypotéky se přitom za stejnou dobu zdvojnásobila.

Zásadním důvodem propadu jsou rekordně vysoké úrokové sazby, které jsou nyní nejvyšší od 90. let minulého století. Nic na tom nezměnilo ani to, že úroková sazba podle Hypomonitoru ČBA v lednu poprvé po dvou letech u skutečně nových hypoték bez refinancování mírně poklesla z 5,98 na 5,93 %. Ještě před rokem byla tato sazba podle stejného ukazatele dokonce jen 2,3 %. Nabídková cena hypoték se přitom pohybuje ještě výše, v rozmezí mezi 6–7 %.

Domácnosti nyní za splátku hypotéky zaplatí o tisíce korun měsíčně více. Průměrná výše hypotéky je podle Hypomonitoru 2,83 milionu Kč. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou dnes činí měsíční splátka 23 799 Kč. Při 2% úroku by pak klient měsíčně zaplatil jen 18 233 Kč.

Vyžadujete detailnější analýzy?

Potřebujete pro svá rozhodnutí pokročilejší informace a poptáváte kromě globálních čísel také detailnější data zaměřená na užší výběr pražských lokalit? Vyzkoušejte naší aplikaci Analýzy trhu, kde máte příležitost zakoupit jednu z detailních analýz vypracovaných pro jednotlivé městské obvody.

Vyplňte správně emailovou adresu!