Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

#636 CEEC Research: Růst cen stavebních materiálů v letošním roce dále zpomalí

21. dubna 2023 (16:00) - Stavebnictví - Regiony - Praha

Podle většiny ředitelů stavebních společností (58 %) růst cen stavebních materiálů v následujícím roce dále zpomalí, což se v současnosti už děje. Hlavním důvodem je postupná stabilizace výroby a dodávek nabízených materiálů a snižování nejistoty na straně výrobců stavebního materiálu, která byla vyvolána zejména doznívající energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2023 CEEC Research.

Největší skupina dotázaných (32 %) se domnívá, že nominální růst cen materiálu v roce 2024 zpomalí pod hranici 10 %, což by mělo představovat srovnání s mírou inflace a vývojem ekonomiky. Pouze 9 % se domnívá, že ceny materiálu budou ještě více akcelerovat, nebo bude minimálně pokračovat růst cen nynějším tempem, 7 % očekává pokles cen stavebních materiálů.

„Prudké zdražování, které jsme zaznamenali před rokem, zapříčinily geopolitické události, které nabouraly plynulost dodavatelských řetězců, ale také strach a nejistota z dalšího vývoje. Nyní si trh na novou realitu zvyká a ceny se pomalu stabilizují, v řadě významných položek ceny klesají, ale máme indikace, že na cenu platnou před rokem 2022 se většina materiálů již nevrátí,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Více než polovina firem se stále snaží hledat nové dodavatele materiálů s nejvýhodnějšími cenami, například u oceli. Cena oceli se začala zvyšovat ke konci roku 2020, kdy na ni měla největší vliv nastupující pandemie a související ekonomické změny. Cena rostla až do září 2021, kdy dosáhla maxima na hranici 40 000 Kč/t. Poté začala velmi rychle padat až k úrovni 22 000 Kč/t v polovině února 2022. Konflikt na Ukrajině udal nový trend a cena oceli opět skokově vystoupala k úrovni 35 000 Kč/t, protože Rusko a Ukrajina se podílejí z 60 % na celosvětovém vývozu železné rudy. Ředitelé stavebních společností 53 % se stále snaží hledat dodavatele oceli s výhodnými cenami. Třetina dotázaných nakupuje za aktuální ceny u prověřených dodavatelů a 5 % se snaží ocel nahradit alternativními materiály.

Vyžadujete detailnější analýzy?

Potřebujete pro svá rozhodnutí pokročilejší informace a poptáváte kromě globálních čísel také detailnější data zaměřená na užší výběr pražských lokalit? Vyzkoušejte naší aplikaci Analýzy trhu, kde máte příležitost zakoupit jednu z detailních analýz vypracovaných pro jednotlivé městské obvody.

Vyplňte správně emailovou adresu!