Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
analýzy

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

#19 Průměrné nájmy se drží na úrovni 300 Kč za metr

1. června 2018 (00:00)

Nabízené byty určené k nájmu drží svou cenu nad 300 Kč/m2, jejich zásoba je relativně stabilní.

Nabídka a průměrné ceny za m2 dostupných bytů k nájmu v Praze (2016 - 2018)

Největší nabídka dostupných pronajímaných bytů byla ve druhém čtvrtletí 2018 v Praze 4. Díky tomu, že zde bylo ve sledovaném období v nabídce přes 1 250 bytů určených k pronájmu, výrazně tato městská část předčila všechny ostatní. Pro srovnání: druhá v pořadí byla pátá městská část, kde se nabízelo necelých 880 bytů. Okolo 865 to pak bylo ve druhé i deváté městské části.

Na druhé straně nejmenší podíl připadl opět na sedmou městskou část, kde bylo v nabídce jen okolo 330 bytů. V samém centru města, tedy Praze 1, to pak bylo zhruba 450 bytů. Celkově se ve druhém čtvrtletí na trhu nabízelo k pronájmu přes 7 630 bytů.

Na trhu bylo v rámci druhého čtvrtletí 2018 přes 7 600 dostupných pronajímaných bytů, což je o více než 5 procent méně než v předchozím období.

Průměrný nájem byl v tomto čtvrtletí ve výši 20 710 Kč/měsíc, což je o 5 % méně než v předchozím období, kdy tato hodnota dosáhla výše 21 845 Kč/měsíc. Cena nájmu mezi jednotlivými čtvrtletími relativně kolísá, proto je obtížné na základě jednotlivých kvartálů vyvozovat zcela jednoznačné závěry. Větší srovnání lze získat pouze v případě, pokud se ohlédneme více do minulosti. Z toho je pak zřejmě, že průměrná cena mírně roste. Zatímco ve druhém čtvrtletí roku 2016 byla ve výši 17 391 korun, pohybuje se v posledních dvou letech okolo hranice 20 tisíc nebo i dokonce mírně nad ní.

Průměrný nájem očištěný o extrémní hodnoty dosáhnul hodnoty 18 779 korun za měsíc, což sice značí čtvrtletní pokles o zhruba 6 procent, zároveň je to ale o cca 3 500 korun více, než kolik tomu bylo ve druhém kvartálu roku 2016, kdy tato hodnota činila pouze 15 342 korun.

Bude zajímavé sledovat, jakých hodnot dosáhne nájem v dalších čtvrtletích letošního roku. Z vývoje v posledních několika čtvrtletích lze však usuzovat, že jak absolutní, tak očištěná cena se bude i nadále pohybovat okolo 20 000 korun za měsíc.

Pokud vztáhneme výši průměrného nájmu na m2, zjistíme, že poslední rok přesahovala hranici 300 korun. Ve druhém čtvrtletí byla 315, prvním 320 a v předchozím 330 korun na m2. Na druhou stranu pokud se podíváme více do minulosti, pak zjistíme, že například ve druhém čtvrtletí 2016 činila tato hodnota pouze 264 korun. Také z toho vyplývá fakt, že cena nájmů v Praze postupně roste.

Vyžadujete detailnější analýzy?

Potřebujete pro svá rozhodnutí pokročilejší informace a poptáváte kromě globálních čísel také detailnější data zaměřená na užší výběr pražských lokalit? Vyzkoušejte naší aplikaci Analýzy trhu, kde máte příležitost zakoupit jednu z detailních analýz vypracovaných pro jednotlivé městské obvody.

Vyplňte správně emailovou adresu!