Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
analýzy

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Byty v Praze zdraží v příštím roce o 2,9 %, nejvíce v „osmičce“ a „jedničce“

skypaper.cz, 27. prosince 2018 (19:05)

Očekávané další zvyšování cen nových bytů v roce 2019 dosáhne podle developerů v centru a širším centru Prahy v průměru 2,9 resp. 2,8 %. Nejvíce se zdraží v Praze 8 a Praze 1. Cena za čtvereční metr bude od 180 tisíc korun v centru po 82 000 na periferiích. Nejvíce k růstu cen přispívá nedostatečný počet vydaných stavebních povolení a rostoucí náklady na stavební práce a materiály. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2018 CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR.

Oproti tomu růst cen bytů na okrajích Prahy je v příštím roce predikován na třetinové úrovni (1 %) a v oblastech přilehlých Praze o 0,2 %. „Vliv na ceny má především nedostatečná nabídka nových bytů, což je zapříčiněno pomalým a komplikovaným procesem povolování. Bude-li nabídka nových bytů dostatečná, budou ceny stagnovat. Pokud nedojde ke zvýšení nabídky, bude většina prodána jako investice pro pronájem,“ říká předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. „Průměrná prodejní cena bytů se dostala na úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel. Vysoká cena oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává Pavel Kliment, partner KPMG ČR.

Ceny bytů nejvíce stoupnou na území Prahy 8 (78 % developerů) a Prahy 1 (53 %), v Praze 3 a 7 shodně 41 %). K nejmenšímu nárůstu dojde v oblastech Prahy 12 a 11. Průměrná cena nového rezidenčního bydlení dosáhne v roce 2019 v centru 179 tisíc korun/m2, v širším centru 112 tisíc korun, na periferiích Prahy 82 tisíc korun a v oblastech přiléhajících Praze 65 tisíc korun/m2. Jediným faktorem, který mírně přispívá k snižování cen, jsou podmínky hypotečních úvěrů.

„Průměrná cena za čtvereční metr by se mohla pohybovat kolem 110 tisíc v závislosti na dostupnosti do centra (metro v docházkové vzdálenosti atp.) a velikosti projektů. Rozdíl v ceně v bytovém domě o stovce bytů např. v Praze 12 se může od komorního projektu v Praze 5 lišit i o 30 - 40 tisíc/m2. Nejvyšší nárůst očekáváme u lokalit s vysokou poptávkou po nemovitostech investičního typu Prahy 5, lehké navýšení také u rezidencí v MČ 2 a 3, kde se jedná zpravidla o nákladné rekonstrukce starších činžovních domů,“ míní Eva Nádaždyová z UBM Development Czechia.

„Kvůli vysokým stavebním nákladům a komplikované legislativě se obávám, že ještě může přijít další výrazné navýšení. Například stavební náklady během posledních dvou let vzrostly o přibližně 20 %. Regulace ČNB určitě pomůže, aby nárůst nebyl skokový, bohužel ale tlaky na růst cen jsou silnější než na jejich pokles,“ líčí generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat.. „Průměrná doba povolení velkého developerského projektu trvá zhruba 5 let, v Německu je to maximálně rok. Zdlouhavý proces povolování výstavby bytů zdražuje cenu bytu o 10 %. Vývoj cen bytů v Praze bude v příštím roce stagnovat, nebo jen velmi mírně poroste o 1 až 2 %. Největší vliv bude mít menší dostupnost hypoték,“ uvádí generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Současné ceny rezidenčních nemovitostí v Praze hodnotí 93 % developerů jako odpovídající, za podhodnocené je považuje 7 %.

Zdroj článku a fotografie: skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!