Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Ceny bytů v Praze přesáhly 126 tisíc Kč/m2, nabídka na historickém dně

Skypaper.cz, 25. listopadu 2021 (08:00)

Letošní enormní poptávka po novém bydlení v Praze srazila nabídku na konci září na historické minimum 2750 bytů, tedy polovinu počtu před rokem. Prodalo se za 3 čtvrtletí již 6100 nových bytů proti 5800 bytům za celý rok 2020. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou dále zrychluje růst prodejních cen, které v září dosáhly na 126 409 Kč za m2, uvádí analýza společností Skanska, Trigema a Central Group.

„Komplikované a zdlouhavé povolování nové výstavby a vysoký zájem o nové bydlení výrazně ztenčily nabídky prodávajících. Developeři mají téměř vyprodáno a nové projekty zaseknuté v povolovacích procesech. Současná situace potvrzuje, že Praha je atraktivním místem k bydlení a nový byt je považován za jednu z nejbezpečnějších investic,“ říká předseda představenstva Skanska Reality Petr Michálek.

Proměnou prošla i struktura nabídky, zatímco dlouhodobě nejpopulárnější 2+kk si drží 40 % nabídky, nepatrně stoupl podíl jednopokojových bytů, a to na 22%. Především na úkor třípokojových bytů, které nyní tvoří 25 % nabídky. O zbylé příčky se dělí byty čtyřpokojové a v menším počtu i pětipokojové.

„Nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou rozevřené téměř na maximum, a pokud se neurychlí velmi komplikované povolování, situace může být kritická. Do prodeje se sice dostávají nové projekty, ty však zdaleka nedokážou uspokojit všechny zájemce o vlastnické bydlení. Jistým východiskem z patové situace celého trhu bydlení může být snad jen přesun developerů z primárního trhu na trh nájemní,“ říká předseda představenstva investiční skupiny Trigema Marcel Soural.

Tempo zdražování od 2. čtvrtletí nabralo na obrátkách a zvedlo prodejní ceny téměř o 7 %. Na konci září 2021 dosáhla průměrná prodejní cena 126 409 Kč za m2, meziročně o 15 % více. Nejvíce zdražily byty čtyřpokojové o 18 % na 124 642 Kč. U 2pokojového bytu vychází průměrná cena na 125 441 Kč, u garsoniér dokonce 136 426 Kč za m2. Majitelé třípokojových bytů zaplatili v průměru 119 915 Kč za m2, o 15 % více než před rokem.

Stejně jako prodejní cena zaznamenala rekord i průměrná nabídková cena, jež na konci září dosahovala 137 518 Kč za m2, o 6 % více než v předchozím čtvrtletí a 20 % více než před rokem. Tradičně nejdražší zůstává Praha 2, kde cena vyšplhala na 177 528 Kč za m2. Kromě centra města byly nejvyšší ceny v Praze 3 s nabídkovou cenou 154 818 Kč. I v Praze 9, dlouhodobě nejlevnější části metropole, bylo nové bydlení nabízeno za průměrnou cenu 127 657 Kč za m2. V Praze 5, kde je podle analýzy nejsilnější nabídka i prodeje, činila průměrná cena 131 612 Kč za m2. Díky rostoucí výstavbě byla silná nabídka i v Praze 10, a to za cenu 130 605 Kč/m2.

„Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů v Praze již více než dvojnásobně, tempo růstu navíc opět zrychluje. V posledním roce se na tom podílí prudké zdražování stavebních prací a materiálů, hlavním viníkem růstu cen bytů je ale dlouhodobě nedostatečná výstavba vlivem pomalých povolovacích procesů. Nová vláda a poslanecká sněmovna by proto měly dělat vše pro to, aby se nová výstavba konečně ve větším odblokovala,“ uzavírá šéf Central Group Dušan Kunovský.


více čtěte na: www.skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!