Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
analýzy

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Hypoteční boom se nakonec dostavil. Lidé chtějí půjčku na poslední chvíli

denik.cz, 19. září 2018 (19:05)

Česká národní banka (ČNB) od října zpřísní podmínky pro získání hypotéky. Ekonomové proto předpokládali, že letní prázdniny přinesou prudký nárůst zájmu o úvěry na bydlení od lidí, kteří na něj od října nedosáhnou. Ještě před měsícem se zdálo, že očekávaný boom se konat nebude. V srpnu však Češi vzali banky doslova útokem.

Během druhého prázdninového měsíce zažádalo o hypotéku téměř o 1500 lidí více, než v červenci. Zájem výrazně vzrostl i přesto, že došlo k mírnému zdražení. Průměrná hypoteční sazba se během srpna mírně zvýšila na 2,53 procenta.

„Stejně jako v červenci držely i během srpna všechny významné banky své sazby téměř na předchozích úrovních. V zásadě nechtěly při zvýšeném zájmu o úvěry před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity přenechat klienty konkurenci,” hodnotí vývoj úrokových sazeb Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

„Podobná aktivita na hypotečním trhu se dala čekat. Lidé si užili v červenci dovolenou a poté se hned vrhli na vyřizování hypoték,“ myslí si analytik Evžen Korec ze společnosti Ekospol. Nová pravidla vynucená ČNB podle něj mohou od tohoto typu financování nemovitostí odstřihnout až dvacet procent všech zájemců.

Zbývají necelé dva týdny

Korec očekává, že mnohem zajímavější budou hodnoty z měsíce září. „Hypoteční šílenství by se mělo projevit naplno. Banky už nyní potvrzují, že zájemců v těchto dnech evidují výrazně více,“ říká a dodává, že vážní zájemci o koupi nemovitostí by neměli více váhat. „Do banky se všemi potřebnými dokumenty musí dorazit nejpozději do konce příštího týdne,“ upozorňuje analytik.

Kvůli novým podmínkám zůstane bez šance na hypotéku většina mladých lidí a rodin. Na vlastní bydlení však zřejmě nedosáhnou ani domácnosti spadající do střední třídy. Evžen Korec považuje kroky centrálních bankéřů za nesystémové a zbytečné.

„Vždyť jen na průměrný byt v Praze, jehož cena dosahuje 6,7 milionu korun, musí zájemce o hypotéku složit minimálně 1,34 milionu,“ vysvětluje. Od října přitom banky budou posuzovat, zda mají žadatelé dostatečné příjmy. Ty by v případě průměrného bytu musely přesahovat padesát tisíc korun čistého měsíčně. „O tom si spousta domácností může nechat jen zdát.“

Voda na mlýn spekulantům

Značná část zájemců o bydlení, kteří by doposud měli možnost díky hypotéce uvažovat o koupi vlastní nemovitosti, se bude muset spokojit s nájemním bydlením. „ČNB tak jen nahrává nejrůznějším spekulantům s dostatkem vlastních peněz, kteří současné situace zcela jistě rádi využijí,“ myslí si Korec. Tomu přispívá i fakt, že nájemné v poslední době neustále roste.

„Doplatí na to stovky tisíc domácností, které za bydlení zaplatí stejně, jako kdyby spláceli hypotéku, jen budou peníze investovat do cizího majetku. Navíc s hrozbou, že je majitel nemovitosti může kdykoliv vystěhovat,“ uzavírá analytik.

Zdroj článku a fotografie: denik.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!