Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Zdražování stavebnin zvýší ceny nemovitostí až o 19 %

Skypaper.cz, 21. prosince 2021 (08:00)

Zdražování stavebních materiálů jako ocel, dřevo či plasty pociťuje 87 % oslovených developerů, zbylých 13 % vnímá zdražování částečně.

Dle 74 % developerských společností se naplno projevuje v cenách jejich projektů, v průměru rostou až o 19 %. Dalších 16 % dotázaných pociťuje částečné projevy ve zdražování a zbylá desetina nevnímá zdražování stavebních materiálů v cenách projektů. Více než desetina developerů byla nucena realizaci některých staveb odsunout či pozastavit. Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2021 CEEC Research.

„Očekáváme stálý mírný růst prodejních cen a pravděpodobné snižování marže vzhledem ke skokovému nárůstu cen stavebních materiál,“ říká výkonný ředitel JRD Development Martin Svoboda.

V průměru 63 % oslovených developerů pozoruje také zdražování výrobků pro vybavení interiéru (obklady, dlažby, dveře, okna a jiné), a to v průměru o 10 %. Zbylých 37 % vnímá toto zdražování pouze částečně. „Cena se promítne přirozeně do koncových cen bytů, navíc prodeje (včetně předprodejů) se budou realizovat až po fixaci ceny díla. To způsobí ještě větší tlak na straně kupujících. Na vzrůstající cenu stavebních prací upozorňujeme dlouhodobě, již před covidem rostla rapidně z důvodu nedostatku pracovníků a chybějící levnější pracovní síle ze zahraničí. V dnešní době se to navíc potkalo s prudkým zdražováním cen materiálů a výrobků zpřetrháním dodavatelských řetězců opakovanými lockdowny,“ upozorňuje ředitel Karlín Group Management Jan Ludvík.

V průměru 13 % oslovených developerů odsunulo realizaci některých staveb s očekáváním, že cena stavebních materiálů později klesne. Očekávání poklesu ceny nemělo vliv na realizaci staveb 87 % developerských společností. K odsunutí realizaci některých svých staveb z důvodu přecenění přistoupilo 16 % oslovených developerů, zbylých 84 % nikoli.

„Některé projekty zdražíme, kde je u prodejních cen elasticita v důsledku mimořádné lokality či kvality. Projekty, kde jsou kupující na cenu mimořádně citliví, tedy projekty zaměřené na nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny, přestanou dávat smysl a nebudeme o jejich zahájení nebo přípravu ani usilovat,“ líčí Martin Hubinger, CEO skupiny Realism Construction.

Pouhých 6 % oslovených developerů z důvodu nedostatku stavebních materiálů výstavbu pozastavilo. „Stavby realizované svépomocí budou pozastaveny do doby stabilizace cen. Růst cen stavebních materiálů bude tlačit dodavatele stavebních prací do přehodnocování marží a smluvních cen. Dodavatelé se budou jistit větší přirážkou k nabídkovým cenám a lze předpokládat, že budou šetřit i na úkor kvality,“ uzavírá jednatel Preco Group Pavel Malyshev.


více čtěte na: www.skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!