Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky za 5 %? Již brzy!

Hypoindex.cz, 18. ledna 2022 (08:00)

Úrokové sazby hypoték se začátkem nového roku stagnují. Přestože Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu, většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává. Hypoteční sazby by se přesto již brzy mohly přehoupnout za hranici 5 % p. a.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila na konci prosince základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Zatímco po listopadovém skokovém navýšení základní úrokové sazby ČNB zvýšily hypoteční sazby všechny banky a některé dokonce i dvakrát téměř okamžitě, po prosincovém rozhodnutí bankovní rady banky až na výjimky vyčkávají.

„Již po minulém jednání centrální banky se sazby hypotečních úvěrů dostaly na úroveň nad 4 procenty, nyní s vysokou pravděpodobností porostou ještě výše,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Odstartuje Raiffeisenbank novoroční vlnu zdražování?

Jako první v novém roce přichází se zvýšením hypotečních sazeb Raiffeisenbank. S platností od 4. ledna 2022 zdražuje hypotéky s fixací na jeden rok 0,8 procentního bodu na 4,99 % p. a., hypotéky s fixací na tři roky o půl procentního bodu na 4,69 % p. a. a s fixací na pět let o 0,4 procentního bodu na 4,59 % p. a.

Fio banka se rozhodla zvýšit hypoteční sazby již na konci prosince. Od 27. prosince vzrostly úrokové sazby hypoték fixovaných na jeden a tři roky ve Fio bance o 0,6 procentního bodu na 4,08 % p. a. a s fixací na pět let na 3,98 % p. a. Přesto se Fio banka stále řadí k nejlevnějším hypotečním bankám na trhu.

Raiffeisenbank se jako první na trhu odhodlala překročit hranici 4,5 % p. a. u tří a pětiletých fixací, u jednoletých fixací je navíc již jen malý krůček od pětiprocentní hranice. Je zřejmě jen otázkou času, kdy se k ní přidají i ostatní banky.

Sazby se usadí kolem 5 %

Hypoteční sazby reagují na zvyšování základních sazeb obvykle se zpožděním, vývoj základní úrokové sazby ČNB totiž souvisí s cenami hypoték nepřímo. Do hypotečních sazeb se navýšení základní sazby propisuje přes mezibankovní trh – cenu zdrojů. A cena zdrojů pokračuje v růstu, 5letý úrokový swap se již přibližuje čtyřprocentní hranici.

Úrokové sazby hypoték se pravděpodobně letos budou pohybovat kolem pěti procent. „Předpokládáme, že v letošním roce se sazby usadí někde kolem 5 % p. a.,“ uvedla Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

„Doba levných hypoték je za námi, předpokládáme, že nejpozději ve druhém čtvrtletí se mohou sazby pohybovat okolo 5 % p. a. Není však vyloučeno, že v druhé polovině roku nebo dříve se přes tuto hranici sazby překlopí. Všechno je to však otázka vývoje ceny peněz na trhu,“ uvedla Kristýna Dolejšová, tisková mluvčí mBank.

ČNB se zvyšováním sazeb neskončila

Bankovní rada ČNB je navíc podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i v letošním roce, aby zajistila cenovou stabilitu v ČR. „Je zřejmé, že za dané situace, se budeme muset posunout ještě výrazně nad tu čtyřprocentní hranici. Jak výrazně to bude, nechci nyní spekulovat,“ uvedl guvernér po prosincovém zasedání bankovní rady.

A s dalším zvyšováním základních úrokových sazeb přijde i další zdražování hypoték. „V tuto chvíli další změnu úrokových sazeb nepřipravujeme. Nicméně pokud dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB a úrokových sazeb na trhu obecně, budeme na tyto změny reagovat,“ uvedla Kateřina Petko, tisková mluvčí Equa Bank.


foto: Shutterstock
více čtěte na: www.hypoindex.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!