Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

V Praze atakuje prodejní cena nového bytu po loňském brutálním růstu hranici 140 tisíc Kč

Hypoindex.cz, 10. února 2022 (08:00)

Developeři v loňském roce prodali v Praze rekordní počet nových bytů. Rekordním tempem ale rostly i jejich ceny, které útočí na cenovku 140 tisíc Kč za metr čtverečný. Letos čeká trh s novým bydlením útlum, ceny ani přesto podle developerů klesat nebudou.

V Praze se loni prodalo rekordních 7450 nových bytů, tedy nejvíce od roku 2011. Jednalo se o meziroční nárůst zhruba o 28 %. Pro srovnání: v roce 2020 se prodalo v hlavním městě 5800 nových bytů, o rok dříve 5600 jednotek a v roce 2018 to bylo rovných pět tisíc bytů. Přesně sedm tisíc bytů se prodalo ve sledovaném období pouze v roce 2015. Vyplývá to z analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Za loňským rekordním zájmem o bydlení stály i nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Developeři zaznamenali extrémně vysoký zájem o financování bydlení prostřednictvím hypotéky. Banky loni podle ukazatele Fincentrum Hypoindex poskytly více než 135 tisíc hypoték v celkovém objemu téměř 430 miliard korun.

Po rekordu přijde útlum

Hypoteční trh uzavřel loňský rok s průměrnou úrokovou sazbou hypoték ve výši 2,99 procenta. Nabídkové sazby hypoték se ale již koncem loňského roku pohybovaly kolem čtyř procent a v lednu se již v některých bankách začaly blížit pěti procentům. Důvodem je i zvýšení základních úrokových sazeb ČNB. I v následujících měsících se tak dá očekávat další zdražování hypoték a útlum zájmu o hypotéky, který někteří analytici odhadují až na 50 procent.

Podle odhadů developerů by ale měla poklesnout poptávka po nových bytech pouze zhruba o 20 až 30 procent. Část klientů s hypotékou totiž podle nich nahradí lidé, kteří budou v investici do nemovitosti hledat ochranu svých úspor před inflací. Prodeje nových bytů by se tak měly vrátit na úroveň let minulých, kdy se počet prodaných bytů pohyboval kolem 5500 jednotek za rok.

Nabídka se krátí, řešení v nedohlednu

Nabídka nových bytů klesla ke konci loňského roku na 2850 bytových jednotek, což představuje meziroční pokles o více než 40 procent. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2015 došlo ale k poklesu nabídky nových bytů o více než 50 procent. V průměru měli loni developeři v nabídce 3300 volných bytů, tedy nejméně za posledních deset let.

Nabídka nových bytů by sice v letošním roce měla v hlavním městě mírně růst, stále ale bude značně zaostávat za poptávkou.

Po rekordním růstu cen přijde zpomalení

Průměrná prodejní cena nových bytů vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 28 procent na 137 946 korun za metr čtvereční. Ve srovnání se třetím čtvrtletí se zvýšila o devět procent.

Kromě prodejních cen vzrostly i nabídkové ceny bytů. Podle analýzy Central Group, Trigema a Skanska dosahovala nabídková cena na konci prosince částky 144 408 Kč za m2, tedy o 5 % více než v předchozím čtvrtletí a o zhruba 24 % více než před rokem.

Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů přibližně o 100 procent. Přestože by měl růst cen navzdory klesající poptávce podle developerů pokračovat i v letošním roce, tempo by mělo ale zpomalit. „Zatímco loni nabídkové ceny vzrostly o téměř čtvrtinu, pro letošní rok očekáváme růst cen v rozmezí od pěti do 10 procent,“ uvedl Dušan Kunovský.


více čtěte na: www.hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!