Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Evropa: investice do nájemního bydlení rostou

Stavebni-forum.cz, 24. března 2022 (08:00)

V roce 2021 dosáhly investice do sektoru nájemního bydlení ve 12 evropských zemích, sledovaných poradenskou společností Savills, díky rozsáhlým fúzím a akvizicím přibližně hodnoty 92,3 miliardy eur, což představuje 79% meziroční nárůst a 120% zvýšení oproti průměru za posledních pět let.

Akvizice realitní firmy Deutsche Wohnen společností Vonovia a koupě rezidenčního portfolia Akelius v Německu, Švédsku a Dánsku společností Heimstaden se na celkovém objemu podílely přibližně 40 %. V Dánsku činil podíl investic do nájemního bydlení na celkovém objemu investic směřujících na realitní trh až 54 %, v Německu 46 %, v Irsku 39 %, ve Švédsku 35 % a ve Finsku 32 %. Na všech zmíněných trzích se do tohoto sektoru z hlediska objemu investovalo v roce 2021 více než do segmentu kanceláří.

Výnosy klesají

Průměrný výnos prémiových nájemních rezidencí v západní Evropě se v roce 2021 meziročně snížil o 7 bazických bodů a dosáhl rekordního minima 3,05 %. Čisté výnosy z prémiových nemovitostí vícegeneračních domů jsou 3 % nebo nižší v šesti největších německých městech (2,2 %), Amsterdamu, Paříži (2,8 %), Kodani a Madridu (3,0 %). Čistý výnos z prémiových nemovitostí v Praze činí 4 %.

„Globální alokace kapitálu do evropských nemovitostí, a zejména do sektoru nájemního bydlení, roste díky silným tržním fundamentům a prostředí nízkých úrokových sazeb,“ říká Marcus Roberts z poradenské společnosti Savills. Podle něj bude letos více příležitostí pro nové projekty a dohody o budoucím financování, nicméně nedostatek pracovních sil, rostoucí stavební náklady a narušení dodavatelských řetězců developerskou aktivitu oslabí. Jeho kolegyně

Eri Mitsostergiou zase upozorňuje na očekávanou přísnější regulaci sektoru, jejímž cílem je chránit domácnosti před rostoucím nájemným. To by ale podle ní snižilo riziko časté fluktuace nájemníků, což je ve shodě se strategií investorů do nájemního bydlení.

Silná poptávka, omezená nabídka

Podle analýzy společnosti Savills se multifunkční čtvrti se smíšeným využitím jeví jako ideální prostředí pro prosperující komunity. To může vést k výstavbě většího počtu takto různorodě zaměřených projektů, které kromě bydlení zahrnují i jiné využití, jež je učiní atraktivnějšími a odolnějšími mimo jiné tím, že poskytnou dostupné bydlení, obchody se zbožím běžné spotřeby, flexibilní kanceláře, zdravotní péči apod.

„Poptávka po investičních příležitostech v sektoru nájemního bydlení v České republice zůstává silná a roste počet kupujících, kteří aktivně vyhledávají příležitosti v tomto odolném sektoru. Tuzemští i zahraniční kupující usilují o relativně omezené množství těchto akvizičních příležitostí a jsme svědky zdravé konkurence jak u stávajících, tak u připravovaných projektů,“ vysvětluje Fraser Watson ze Savills. Podle něj ani nedávné zvýšení základní úrokové sazby v České republice nevedlo ke snížení poptávky ze strany investorů – možnosti úvěrů v eurech jsou stále dobře dostupné.


více čtěte na: www.stavebni-forum.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!