Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Ceny bytů v Brně za pololetí stouply na 132 tisíc za m2, garsonka stojí 5 mil. Kč

www.skypaper.cz, 26. července 2022 (07:08)

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů v 50 developerských projektech. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny přesto neklesají a drží se na historických maximech. Průměrné ceny nabízených nových bytů za pololetí vzrostly o více než 6 % na 132 000 Kč za čtvereční metr.

„Přestože tempo růstu cen zpomalilo, v průměrných cenách nadále pozorujeme růst. Ten je ovlivněn i tím, že kupující mají větší zájem o nejlevnější byty. V nabídkách zůstávají dražší, které tlačí průměrnou cenu výš,“ vysvětluje autor analýzy František Šudřich ze společnosti IMPERA Styl.

V přepočtu na podlahovou plochu jsou nejdražší malé, jednopokojové byty – jejich průměrná cena je přes 135 tisíc korun za m2. Průměrnou novou garsonku v Brně lze koupit za 4,85 milionu Kč. Za dvoupokojový byt zaplatí zájemci 7,3 milionu Kč. Pokud kupující požaduje tři pokoje, průměrná cena již šplhá přes 10 milionů Kč. Vícepokojové byty stojí v průměru 14,5 milionu Kč.

Ve 2. čtvrtletí se v Brně prodalo 158 bytů v novostavbách. Za celé čtvrtletí je to méně než v prvním měsíci letošního roku. Zájem je o všechny velikostní kategorie. Poptávka po garsonkách a dvoupokojových bytech je vyrovnaná a dohromady představují 75 % všech transakcí. Pětina realizovaných obchodů připadá na byty třípokojové, 5 % na byty o větších dispozicích. Mezi nejoblíbenější lokality patří tradičně městské části Brno-střed a Královo Pole. Nově v posledních měsících roste zájem o prodeje bytů v Brně-jihu.

Zlepšení situace s drahými nemovitostmi v Brně komplikují průtahy se schválením nového územního plánu. Jeho dlouholeté přípravy v závěru schvalovacího procesu nabouraly právní posudky a stížnosti několika starostů městských částí. Zastupitelé města Brna na posledním zasedání z 21. 6. schválili přepracování již dokončeného územního plánu. „Z pohledu rozvoje města je to nešťastná zpráva. Z dlouhodobého hlediska i pro budoucí zájemce o nové byty. Aktuální nabídka sice roste, ale ne tolik, aby byty zlevňovaly. Pro investory je obrovská míra nejistoty – netuší, podle jakých pravidel mají novou výstavbu projektovat,“ líčí Šudřich.

Dobu schvalování nového územního plánu investoři odhadují na 1 až 3 roky. Po zapracování nových požadavků vedení města bude třetí návrh nového územního plánu znovu projednán s veřejností. Komplikací je neschválený územní plán především pro rozsáhlá rozvojová území brownfieldů jako Jižní centrum, areál Šmeral, Zbrojovka, motorárna Zetor, chytrá čtvrť Špitálka a další, které byly připravovány pro povolení v rámci nového územního plánu. Neschválený nový územní plán ovlivní také přípravu několika projektů na výstavbu městského startovacího či družstevního bydlení.

Z důvodů drahé a pomalé výstavby počet bytů nabízených k pronájmu klesá. Aktuální nabídka dle inzertních serverů poskytuje výběr z necelých 600 bytů. Ještě před třemi měsíci to bylo o čtvrtinu více. V létě přitom nabídka pronájmů zpravidla roste, protože se z Brna stěhuje velké množství studentů. Byty se v Brně k pronájmu nabízejí za průměrnou cenu 345 Kč za m2. Od září lze očekávat, že s příchodem studentů brněnských univerzit bude nabídka nájemních bytů nadále klesat.

více čtěte na: www.skypapercz

Vyplňte správně emailovou adresu!