Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Průzkum: České stavebnictví letos poroste o 1,9 %, příští rok padne o 3,7 %

skypaper.cz, 4. října 2022 (16:01)

Stavební firmy i přes zvyšující se ceny vstupů, rostoucí inflaci a pokračující válku na Ukrajině očekávají do konce roku 2022 růst trhu o 1,9 % především setrvačností stavebního odvětví. Růst predikuje 62 % ze 116 dotázaných ředitelů stavebních společností. Naopak v roce 2023 předpokládají propad trhu o 3,7 % z důvodu vysoké inflace, nedostatku pracovní síly nebo ochlazení poptávky. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2022 CEEC Research.

„Ředitelé společností se obávají hlavně rostoucích tlaků na omezení státních investic, což může vést k omezení rozpočtu na stavební zakázky,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Do konce roku 2022 je očekáván růst v inženýrském i pozemním stavitelství. V roce následujícím společnosti zaměřené na pozemní stavitelství očekávají pokles trhu o 3,4 %, inženýrským stavitelstvím o 4,7 %. „Válka na Ukrajině se negativně promítá do cen a dostupnosti stavebního materiálu a pracovníků, prudce rostou ceny energií, ale i dalších vstupů. A zásadním problémem je i nejistota ohledně toho, co a kdy přinese nyní odkládaný a upravovaný stavební zákon,“ míní předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

„V druhé polovině roku očekáváme v segmentu stavby rodinných domů ochlazení poptávky. Opatrnost investorů je tvořena zejména nejasnou predikcí dalšího vývoje, zdražováním úvěrů na bydlení, vysokou inflací, nedostatkem kapacit kvalifikovaných pracovníků ve stavebních firmách a cenovou nedostupností některých stavebních materiálů. Investoři odkládají rozhodnutí o realizaci stavby,“ upozorňuje Robert Krestýn ze společnosti Wienerberger.

I vzhledem k aktuální situaci jsou kapacity stavebních společností vytížené v průměru na 97 %, což představuje nejvyšší vytížení od roku 2018. Vyšší vytíženost hlásí malé a střední stavební firmy. Pro další období se očekává mírný pokles využití kapacit na 93 %. Z dlouhodobého hlediska se i toto vytížení považuje za nadprůměrné.

Stavební společnosti predikují, že do konce roku 2022 by mohly jejich tržby vyrůst o 2,7 %. Pro rok 2023 by pokles mohl dosáhnout až 3% objemu. „Nová bytová výstavba je od roku 2007 rekordní a stavební firmy se budou snažit projekty dotáhnout do konce, protože v budoucnu očekávají dražší materiály. Proto se domnívám, že aktivita v nejbližší budoucnosti zůstane silná, ale pravděpodobně brzy časem poklesne kvůli inflaci, vyšším úrokovým sazbám a všeobecnému očekávání hospodářského poklesu,“ líčí Luis generální ředitel Laufen CZ Sergio Castro.

„Vývoj stavebních zakázek v roce 2022 obecně považuji za uspokojivý, poptávka u soukromých zadavatelů již mírně klesá. Tito investoři vnímají, že po počátečním skokovém navýšení cen došlo k mírnému poklesu či spíše ke stabilizaci cen vstupních materiálů. Avšak další zdržování zahájení projektů cenu spíše navýší,“ vyjadřuje se předseda představenstva Strabag Ondřej Novák.

Trend počtu nasmlouvaných zakázek dopředu se od minulého roku téměř nezměnil – průměrně mají stavební firmy zakázky na 9 měsíců dopředu. Ve srovnání s minulým rokem stouplo procento firem, které mají nasmlouvané zakázky na kratší období – z 24 % na 29 %, a zároveň výrazně klesl počet firem, které mají nasmlouvané zakázky na delší období – z 35 % na 22 %.

Nabízená cena, předchozí zkušenosti a doporučení jsou hlavní faktory, na jejichž základě se zákazník rozhoduje při výběru stavební společnosti. Reklama, pojištění nebo velikost firmy v jejich výběru naopak nehrají významnou roli. Pro velké i malé společnosti je hlavním způsobem získávání nových zakázek dlouhodobá spolupráce se zadavateli. Zatímco společnosti pozemního stavitelství využívají dlouhodobé spolupráce a osobních kontaktů, společnosti inženýrského zaměření získávají nové zakázky s výrazným náskokem pomocí výběrových řízení a tendrů.

Získávání zakázek není pro společnosti jednoduchý proces a je často třeba vyjednávat o ceně a kvalitě služeb. Nicméně firmy interní směrnice ze 70 % nikdy nepřekračují, nebo k takovému kroku přistupují jen ve výjimečných případech. Osm procent z dotazovaných ředitelů se setkalo s požadavkem na úplatek pro získání zakázky, ve srovnání s výsledky z minulých analýz je patrný klesající trend.

Víc e čtěte na www.skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!