Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Praha: růst cen nových bytů zpomalil

stavebni-forum.cz, 19. září 2022 (16:01)

Růst nabídkových cen nových bytů v české metropoli letos v květnu a červnu mírně zpomalil. Průměrně se jejich cena zvýšila o 1,1 %, o tři desetiny méně než za březen a duben. Metr čtvereční bytové plochy v novostavbách stál podle studie Deloitte Index Praha v tomto období 152 900 korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 17,1 %.

Ceny nových bytů v nabídce developerských společností podle zmíněného indexu před prázdninami klesly ve dvou městských částech. V Praze 3 se propadly o 5,9 % na 163 600 Kč a v Praze 9 o 0,7 % na 136 900 Kč za metr čtvereční. Naopak největší růst zaznamenala cena nových bytů v Praze 8, a to o 5,2 % na 147 500 Kč za metr čtvereční, když zhruba stejně stouply nabídkové ceny v Praze 6 (158 800 Kč).

Podle citovaného indexu s cenou 205 300 Kč za „čtverec“ byla z tohoto hlediska nejdražší částí hlavního města Praha 7. Podle dříve zveřejněné analýzy společnosti Skanska byly ale v průměru nejdražší nové byty v druhé městské části (207 465 Kč), zatímco v Deloitte Indexu je Praha 2 až třetí nejdražší (192 600 Kč), když na druhé příčce je Praha 1 (194 000 Kč). Naopak nejlevněji byly nové byty dostupné v Praze 10, kde cena za metr čtvereční činila v průměru 142 000 Kč.

Nejistá budoucnost

„Ceny bytů by mohly být až o 15 % nižší, kdyby se dařilo rychleji získávat stavební povolení,“ tvrdí Dušan Kunovský, šéf největšího rezidenčního developera v Praze Central Group. Jeho společnost prodala v květnu a červnu 147 bytů za 1,24 mld. Kč, developer Trigema prodal 118 bytů za 1,27 miliardy a FINEP celkem 117 bytů za 678 mil. Kč.

Vývoj cen může do budoucna ovlivnit současná výše úročení hypoték a ceny energií, které ovlivňují kupní sílu obyvatel. „Bytová výstavba dostane tvrdý náraz, developerské projekty nebude snadné prodat. V okamžiku, jakmile zdroj peněz vyschne, tak se to propíše do stavebních prací,“ uvedl místopředseda dozorčí rady Národní rozvojové banky Martin Hanzlík.

Podobné ceny jako studie společnosti Deloitte uváděla za stejné období analýza developerských firem Central Group, Skanska Reality a Trigema. Podle ní průměrná nabídková cena nových bytů v Praze byla v letošním druhém čtvrtletí 150 051 Kč za metr čtvereční a cena prodaného bytu byla 145 783 Kč za metr čtvereční.

Více čtěte na www.stavebni-forum.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!