Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Stále dražší nájmy porostou i v příštím roce, zhruba o čtvrtinu

hypoindex.cz, 20. října 2022 (16:01)

Nájmy v Česku citelně zdražují. Meziročně byly v září výše až o 30 procent, vyplývá z informací realitních kanceláří oslovených ČTK. Cena nájemného přitom dále poroste. Růst výše nájemného se však regionálně výrazně liší. Podle serveru UlovDomov.cz právě v metropoli Praze stoupala výše nájemného letos ve třetím čtvrtletí meziročně o 12,3 procenta.

Klíčovým důvodem silného zájmu o nájemní bydlení je skutečnost, že vlastnické bydlení je kvůli drahým hypotékám pro řadu zájemců nedostupné. Letos v říjnu stoupla průměrná sazba hypoték v ČR na takřka 6,2 procenta, což je prakticky nejvíce od počátku milénia, jak vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Meziročně nyní zájem o hypotéky klesá o skoro 80 procent. Důvodem je kromě jejich vysokých cen také zpřísněná regulace České národní banky, které ze zákona omezuje možnost bank hypotéky poskytovat.

Skutečnost, že hypotéky jsou nejdražší za uplynulých zhruba dvě desetiletí, zapříčiňuje, že nájmy jsou proti nim i přes svůj zmíněný růst stále levné. Například v Praze vyjde platba za nájem dvakrát až třikrát levněji než splátka úvěru, vyplývá z dat UlovDomov.cz. V Ostravě nebo třeba v Olomouci je rozdíl menší. Průměrný nájem za malý byt se v Olomouci vejde do 10 tisíc korun. Splátka hypotéky je o zhruba 6000 korun vyšší.

Nájmy v příštích dvanácti měsících dále porostou, o zhruba 25 procent. Může za to skutečnost, že hypotéky budou nadále pro podstatnou část zájemců nedostupné. Ze zářijového šetření mezi českými a zahraničními analytiky, jež pravidelně provádí Česká národní banka (zde), plyne, že za rok touto dobou bude základní úroková sazba ČNB stále poměrně vysoko, nejpravděpodobněji na úrovni šesti procent. Oproti současnosti tak klesne o jediný procentní bod. To znamená, že poměrně vysoká bude nadále i průměrná sazba hypoték. Zřejmě sestoupí do pásma od pěti do šesti procent dle metodiky Fincentrum Hypoindexu, avšak na výraznější pokles, k úrovni zhruba tří procent, je třeba si počkat dva až tři roky. Právě zejména kvůli drahým hypotékám je tedy třeba pro příští rok počítat též s citelně zdražujícími nájmy.

Teprve v horizontu dvou až tří let, až se citelný útlum české ekonomiky promítne do zásadního poklesu inflace, se nadějeme výraznějšího zlevnění hypoték. Ty se stanou dostupnějšími, což citelně zmírní tlak na další růst cen nájemného.

Lidé, kteří touží po vlastnickém bydlení, by měli počkat právě až na tuto dobu. Nyní sice musí „skousnout“ silně zdražující nájmy, ale pořád se jim to vyplatí více, než si vzít nyní extrémně drahou hypotéku, když šance na její výrazné zlevnění v dohledné době je poměrně značná.

Více čtěte na www.hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!