Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Market Report Svoboda & Williams: kvalitní rezidence stále táhnou

stavebni-forum.cz, 25. října 2022 (16:01)

Propad poptávky, stagnující trh a mírná korekce cen prodaných realit. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v uplynulých měsících, jak vyplývá z analýzy, kterou dlouhodobě zpracovává realitní kancelář Svoboda & Williams. Od aktuálního desátého vydání začíná Market Report Svoboda & Williams (MRSW) vycházet kvartálně.

Po letech vzestupu zasáhla letos realitní byznys stagnace. Zatímco začátkem léta se meziroční růst cen realit v segmentu, který RK Svoboda & Williams dlouhodobě sleduje, držel na téměř 10 % u novostaveb a na 6,6 % u přeprodejů, pololetní srovnání ukazuje výrazné zpomalení růstové křivky. „Cenový nárůst za poslední pololetí se pohybuje pod jedním procentem. Nejčerstvější data za poslední tři měsíce dokonce indikují pokles cen o tři %,“ upřesňuje Prokop Svoboda, majitel RK Svoboda & Williams.

Centrum měst stále nejdražší

Ke třetímu kvartálu 2022 klienti Svoboda & Williams za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 158 036 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 143 574 Kč. Zatímco v Praze 1 průměrná cena za metr čtvereční novostavby dosahovala až 211 583 Kč, v Praze 10 lze pořídit prémiovou nemovitost v průměru už za 137 689 Kč za čtvereční metr. „K hlavním trendům posledního kvartálu patří, že zájemci poptávají menší byty. Kupující si zkrátka raději připlatí za dražší byt 2+kk, než aby kupovali výměrou větší byt 3+kk,” říká Kryštof Kušiak, analytik RK Svoboda & Williams.

Makléři Svoboda & Williams aktuálně evidují zájem zejména o přeprodeje nemovitostí, které tvoří 75 % z transakcí realizovaných ke třetímu kvartálu. „Zpomalení trhu a výrazný pokles poptávek prověřuje fundamentální hodnotu nabízených nemovitostí. A přestože prodeje novostaveb stagnují, vnímáme, že o kvalitní, pečlivě připravené developerské projekty v atraktivních lokalitách klienti zájem stále mají. Příkladem může být konverze činžovního domu na pražském Břevnově – Šlikova 16,“ konstatuje Prokop Svoboda.

Sílí zájem o nájmy

Výrazný růst si v letošním roce připisuje nájemní bydlení. Výše nájmů ve sledovaném segmentu v průměru vzrostla ke třetímu kvartálu o 17 % na 39 645 Kč za měsíc. Nejenže tak vyrovnala pandemický propad, ale o 16 % překonala průměrné ceny před pandemií. „Cenový nárůst neovlivňuje pouze příliv uprchlíků z Ukrajiny, ale také skutečnost, že k nájemnímu bydlení se začíná přiklánět stále více české klientely,” konstatuje vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček. S rostoucími cenami se podle jeho slov mění i profily zájemců a například byty o dispozici 2+kk už nepoptávají pouze jednotlivci či páry. „Stále více vlastníků, kteří chtěli své nemovitosti prodat, teď upřednostní dočasný pronájem,” dodává D. Šimeček s tím, že v tomto segmentu očekává rostoucí nabídku.

Metodika pro Market Report Svoboda & Williams

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodejích nemovitostí získaných z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru.

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla RK Svoboda & Williams.

Více čtěte na www.stavebni.forum.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!