Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Více než polovina developerů využívá úvěry, stěžují si ale na zvyšování sazeb

skypaper.cz, 21. listopadu 2022 (16:01)

Téměř dvě třetiny (62 %) developerských společností využívají k financování svých projektů bankovní úvěr, zbylých 38 % nikoli. Pro každou třetí developerskou společnost je bankovní úvěr stále výhodný, pro třetinu se vyplatí pouze u některých projektů, třetina je přesvědčena, že to není výhodné. Největšími problémy pro rezidenční výstavbu jsou ale pomalé stavební řízení a zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2022 CEEC Research.

Většina developerských společností prodává část projektu již v předprodeji. Téměř třetina dotázaných developerských společností (29 %) prodá v předprodeji více než třetinu projektu, což často souvisí s nutnou spoluúčastí při pořízení hypotečního úvěru. Každá druhá společnost prodává již v předprodeji méně než 30 % projektu. Více než čtvrtina respondentů (26 %) však takto neprodává žádné nebo minimální procento projektu, většina z těchto společností své projekty financuje sama nebo za pomoci investorů.

Ve srovnání s dobou před pandemií se zájem o koupi nemovitosti v předprodeji podle 45 % developerských společností snížil a podle 26 % zůstal beze změny. Dle 29 % se zájem o koupi nemovitosti v předprodeji naopak zvýšil, se zájmem o koupi se zvyšuje i zájem o poradenskou činnost ohledně získání hypotéky. „Změna zájmu o koupi vlastního bydlení je patrná a je výrazně zvýšená poptávka po nájemním bydlení. Přesun lidí od vlastního směrem k nájemnímu bydlení je přirozený trend, který v západních zemích funguje již několik dekád,“ říká Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Využití hypotečního úvěru na financování developerských projektů umožňuje podstupovat kapitálově náročnější projekty, nebo uvolnit část vlastních zdrojů v průběhu realizace projektu, a využít tak prostředky na akvizici nových pozemků či projektů. Nevýhodou jsou složité a náročné žádosti, v nichž banka vyžaduje velmi detailní informace o celém projektu.

Největší ekonomický vliv na jejich podnikání má rychlost stavebního řízení (7,8 bodu z 10 možných), pokud se podaří zajistit rychlejší stavební řízení, sníží se čas na výstavbu rezidenčních nemovitostí, což může pomoct ke snížení cen. Dalšími problémy jsou zvyšování úrokových sazeb (7,7 bodu), neochota obcí a měst investovat do nové výstavby (6,2 bodu), nedostatek materiálu a jeho cena (5,8 bodu) a nedostatek pracovní síly (5,6 bodu), zastaralé územní plány (5,2 bodu) a Green Deal (4,3 bodu). Developeři uváděli také jiné důvody, mezi které patří politická krize v EU nebo nedodržování zákonných lhůt a postupů (5,9 bodu).

„Oproti minulému roku můžeme nyní vidět několikaprocentní růst stavebních nákladů. Věříme ale, že se situace do konce roku stabilizuje, a připravujeme se na predikovaný propad do recese. To způsobí pozvolné snižování stavebních nákladů, nikoli však okamžité uvolnění stavebních kapacit. Toto nastane až tak v horizontu roku až dvou,“ predikuje vedoucí obchodního oddělení Crestyl real estate Václav Hlavička.

Více čtěte na www.skypaper.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!