Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Praha potřebuje nájemní byty

stavebni-forum.cz, 7. prosince 2022 (16:01)

V české metropoli žije asi 105 500 příslušníků profesí, na které se město vedle sociálně slabých přednostně zaměřuje ve své bytové politice a nabízí jim nájemní byty. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat městská Pražská developerská společnost (PDS). Mezi preferované profese patří pracovníci ve školství, zdravotnictví a sociálních službách či hasiči a policisté.

Magistrát vlastní kolem 7 000 bytů, dalších asi 23 000 mají ve správě městské části. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 000 bytů, většina se ale rozprodala při privatizaci bytového fondu. Současné, nyní končící vedení magistrátu privatizace zastavilo, ale některé městské části, které o bytech rozhodují samostatně, v privatizaci ve větší či menší míře pokračují.

Město plánuje stavět nové obecní nájemní byty, které mají z velké části sloužit právě profesím, které jsou pro chod metropole nezbytné a jejich zástupci mohou mít s ohledem na růst cen bydlení v hlavním městě problémy si byt zajistit na trhu. Pro tento účel založil magistrát jako příspěvkovou organizaci PDS, která nyní připravuje asi 60 bytových projektů na městských pozemcích.

Z analýzy podle ředitele PDS Petra Urbánka vyplynulo, že rozložení preferovaných profesí je v metropoli poměrně nerovnoměrné: „To souvisí zejména s rozložením velkých nemocnic a areálů vysokých škol jako míst s tisíci pracovníků v jedné lokalitě – jde zejména o Prahu 1 a 2, Prahu 5, Prahu 6 a Prahu 8.“ V Praze 1 podle analýzy připadá na 1 000 obyvatel asi 370 příslušníků klíčových profesí, v Praze 2 je to 297 a v Praze 5 je jich 137.

Autoři analýzy vycházeli při stanovení počtu zaměstnanců z veřejných zdrojů. Zaměstnanců ve zdravotnictví je podle dokumentu v metropoli asi 49 200 a ve školství 43 400. V sociálních službách analýza uvádí 6 150 pracovníků a u bezpečnostních složek, které zahrnují republikovou policii i městské strážníky, je to 5 900 zaměstnanců. Zaměstnanců požární ochrany je podle dokumentu v hlavním městě asi 840.

Praha má podle Českého statistického úřadu zhruba 1,28 milionu obyvatel. Jak však před časem zjistil městský Institut plánování a rozvoje z anonymizovaných dat mobilních operátorů, reálně jich je o asi o 300 000 více. Denně navíc do metropole dojíždí dalších přibližně 200 000 Středočechů.

V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňského průzkumu iniciativy Za bydlení problémy s bydlením už dřív mělo až 600 000 domácností. Z nich až 350 000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190 000 hrozila ztráta bydlení a až 60 000 žilo v nevyhovujícím prostředí. Venku či v noclehárnách přespávalo 12 000 lidí, z toho muži tvořili čtyři pětiny. Počet bezdomovců zůstává v posledních letech stejný. Podle expertů Česko potíže bez zákona o bydlení s jasným rozdělením rolí státu a obcí i nastavením financování bytovou krizi nevyřeší.

Více čtěte na www.stavebni-forum.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!