Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Investice do komerčních nemovitostí v CEE vzrostly na 7,5 miliardy eur

skypaper.cz, 23. listopadu 2022 (16:01)

Objem investic do komerčních nemovitostí dosáhl v regionu CEE za tři kvartály 2022 celkem 7,5 miliardy eur, meziročně o 3 % více. Za výsledkem stojí zesílená investiční aktivita i přesah loňských investic do letošního roku. Podle společnosti Colliers by objem investic mohl do konce roku dosáhnout až 10 miliard eur.

„Většina zemí v regionu hlásí lepší výsledky než v předchozím roce, Maďarsko zaznamenalo dokonce 53% nárůst. Ve čtvrtém čtvrtletí, které bývá obvykle velmi silné, však pravděpodobně neproběhne tolik aktivit jako obvykle. Důvodem je nižší nabídka, zvýšené náklady na financování a probíhající revize cen. Z hlediska zemí vede Polsko, které v roce 2022 dosud zajistilo 58 % objemů v rámci CEE regionu,“ říká ředitel kapitálových trhů pro střední a východní Evropu ve společnosti Colliers Kevin Turpin. Maďarský kapitál byl v Maďarsku zodpovědný za 80 % objemu investic a český kapitál v ČR za 56 %.

Náklady na financování v CEE v uplynulém čtvrtletí rychle rostly. Celkové náklady dokonce překonaly hranici 500 bazických bodů, a pokud Evropská centrální banka v rámci boje proti inflaci dále zvýší základní sazby, mohly by jít ještě výše. „Podobnou reakci pozorujeme i na dalších trzích v Evropě. Na rozdíl od střední a východní Evropy se však západoevropské trhy obvykle přizpůsobují rychleji. Můžeme očekávat korekci kapitálových hodnot v rozmezí 0 až 30 % v závislosti na tom, jak se v příštích 6 až 24 měsících projeví další faktory,“ dodává Turpin.

Na prvním místě se za 1. až 3. čtvrtletí 2022 nadále držel kancelářský sektor s 38% podílem na objemech investic. Vysoká poptávka zůstává v logistice, ale brzdí ji nedostatek investičních příležitostí. V maloobchodě došlo k výměně podílů ve dvou velkých portfoliích. „Jinak stále registrujeme velký zájem o aktiva PRS/investičního bydlení, nicméně i těch je stále nedostatek. Vzhledem k mnohem vyšším hypotečním sazbám a klesajícím prodejům můžeme být svědky přechodu developerů k pronájmům,“ uvádí Colliers.

S blížící se zimou je v mnoha částech Evropy stále pravděpodobnější riziko recese. Kromě toho způsobuje řadu problémů vysoká inflace vyvolaná energetickou, palivovou a potravinovou krizí, která je důsledkem války na Ukrajině. „V důsledku toho centrální banky zvyšují úrokové sazby, aby pomohly čelit růstu inflace, což má dopad na spotřebitele v oblasti cen výrobků a hypoték, a vytváří tak nižší spotřebu. Stejně tak poškozuje podniky a jejich schopnost růstu v době snížené poptávky, i pracovníky, kteří volají po zvýšení mezd, aby se vyrovnali s rostoucími životními náklady, což dále zvyšuje inflaci. Investoři do komerčních nemovitostí budou mít určitý prospěch z vyšší inflace u nájemného, ale budou také ovlivněni vyššími dluhy a provozními náklady,“ uzavírá Turpin.

Více čtěte na www.skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!