Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Stavebnictví hledá alternativní materiály i technologie

stavebni-forum.cz, 2. prosince 2022 (16:01)

Růst cen stavebních materiálů a ještě více jejich nedostatek zásadně komplikují práci celému stavebnímu sektoru. Stavaři se proto musí poohlížet po alternativních řešeních, která jsou schopna nahradit alespoň některé neúnosně drahé nebo dokonce chybějící materiály.

Například výrobce dveří Sapeli aktuálně čelí růstu cen materiálů, ze kterých vyrábí rámy dveří. Týká se to především smrkového dřeva, které meziročně zdražilo zhruba o 40 %. To se samozřejmě promítá i do koncových cen. Firma proto začala testovat použití recyklovaných materiálů, jako jsou PET lahve, krabice od mléka nebo i přírodní lněné vlákno. První dva materiály firma zatím testuje, jedny dveře s výplní ze lněného vlákna již má v nabídce.

Budovy z tiskárny

Řešením potíží s materiály jsou také moderní technologie, zejména možnost využití 3D tisku. Zatím ojedinělým příkladem je pražská tramvajová zastávka v Bubenči s přístřeškem vytvořeným technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC) na 3D tiskárně. Výroba jednotlivých dílů přístřešku trvala 36 hodin, stavba má rozměry 2,5 x 8 metrů, na výšku tři metry, váží dvě tuny a je vybavena lavičkou a LCD informačními panely. Oproti běžným technologiím tento přístup – navíc s minimálním podílem lidské práce – ušetří až 60 % materiálu.

Konkurencí drahého betonu může být také rebetong, což je nový alternativní materiál, který výsledkem recyklace stavební suti. Ten vzniká tak, že se recyklované kamenivo naveze do míchačky, přidá se nanomateriál a cement a rebetong je na světě. Výroba tohoto materiálu dokáže využít i cihelnou drť, pro kterou se zatím ve stavebnictví nenašelo smysluplné uplatnění.

Místo železa keramika

Stavební sektor také aktuálně čelí kritickému nedostatku železa. Stále více stavebních společností se proto poohlíží po vhodné alternativě. Využívá se také jiné, „nematirálové“, řešení tohoto problému: už při projektování se myslí na minimalizaci použití materiálů, které chybějí, tedy v tomto případě deficitního železa.

„U rodinných domů lze nacházet alternativní materiály místo železa poměrně snadno. Železobetonový strop lze nahradit systémovým keramickým stropem. Také u bytových domů jsou různé možnosti. Hledání řešení v současné době spočívá ve změně samotného návrhu stavby a s aktivním nalézáním nových partnerů na dodávky klíčových materiálů,” říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Užitečné kompozitní materiály

Nedostatek oceli ve stavebnictví také mohou překlenout nové kompozitní materiály. Patří mezi ně například tyče vhodné ke zpevňování betonu. „Vyvinutá kompozitní výztuž FiberoX je produktem, vyrobeným na bázi epoxidové pryskyřice posílené skelnými vlákny. Taková výztuž je odolná vůči korozi, je až třikrát pevnější a čtyřikrát lehčí než ocel. Zároveň se jedná o materiál nemagnetický a chemicky odolný. Je také elektrickým izolantem, nevede teplo a neztrácí své vlastnosti při změně teplot. A je rovněž levnější a rychle dostupný,“ vyjmenovává výhody nového materiálu Matúš Jaremko ze společnosti Tesla FiberoX.

Více čtěte na www.newstream.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!