Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Investice do komerčních nemovitostí v ČR loni stouply na 2,03 mld. eur

skypaper.cz, 7. ledna 2023 (16:01)

Během 4. čtvrtletí 2022 přesáhl objem investic do komerčních realit v ČR 330 milionů eur. To potvrzuje zpomalení trhu, jelikož se jednalo o nejmenší čtvrtletní objem investic v roce 2022. V meziročním srovnání dosáhl objem investic 2,03 miliardy eur, o 8 % více než v předchozím roce. Při vyloučení transferů v rámci majetkové skupiny vlastníka a předprodejů v obou letech dosáhl 1,67 miliardy eur, meziročně o 6 % méně

„Zatímco čísla za rok 2022 ukazují na dobrý výsledek českého investičního trhu, sílí obavy, že následující rok bude náročný. Část prodávajících bude nucena připustit si, že na trhu došlo k přecenění, zejména kvůli prudkým nárůstům úrokových sazeb způsobených snahami centrálních bank o zkrocení inflace. Jelikož i cena financování v eurech už přesáhla 5% hranici, výnosová procenta se budou muset upravit směrem nahoru. Financování v korunách bude ještě dražší a výnosy, aby dávaly pro investory smysl, se budou muset přiblížit dvojciferným číslům,“ říká ředitel společnosti Knight Frank Richard Curran.

Ve 4. čtvrtletí vzbudily největší zájem investorů logistické a výrobní nemovitosti s podílem 60 %, následovaly maloobchodní nemovitosti s podílem 21 %. Stejně jako v předchozích čtvrtletích se jednalo zejména o nákupní parky a supermarkety. V celoročním srovnání měly maloobchodní nemovitosti největší podíl na investicích, s objemem přes 610 milionů eur přilákaly 30 % všech investic, následovaly kanceláře s 27% podílem, 22 % investorů přilákala výroba a logistika a multifunkční nemovitosti měly 16% podíl.

„Očekáváme, že bude narůstat poptávka po institucionálním nájemním bydlení a logistických areálech. Kanceláře budou stabilní. V maloobchodu bude stejně jako v posledních dvou letech poptávka zejména po nákupních parcích a samostatně stojících velkých prodejnách. Naopak u nákupních center a obchodů na hlavních obchodních ulicích mohou narůstat obavy investorů kvůli současné ekonomické situaci, což se s největší pravděpodobností projeví na výši cen tak, aby i tento produkt přilákal kupce,“ míní Curran.

Zatímco během 4. čtvrtletí byl největší podíl investičního kapitálu rozdělen rovnoměrně mezi USA a Česko (každý s 42 %), v celoročním srovnání dominoval lokální kapitál s podílem 51 %. Následovaly USA (13 %), Slovensko (11 %), Rakousko (9 %) a Německo (7 %). „ČR má štěstí, že snížila závislost na zahraničním kapitálu a během let se vytvořila silná základna lokálních investorů. Tito investoři potáhnou trh i během následujících 6 až 12 měsících. Příležitosti budou hledat i tam, kde se objeví problémy s refinancováním nemovitostí při zvýšených úrocích nebo u fondů řešících svou likviditu,“ míní Curran.

Ve 4. čtvrtletí nebyly zaznamenány velké transakce nad 100 milionů eur. Největšími transakcemi byl předprodej Logport Prague West firmou Invesco a koupě další fáze Ostrava Airport Multimodal Park 2 firmou EQT Exeter. „Ačkoli zůstaly kupní ceny u obou nemovitostí nezveřejněny, odhadujeme, že transakční hodnota u obou přesáhla 50 milionů eur,“ líčí Knight Frank.

„Pro rok 2023 očekáváme, že poptávka na trhu bude tažena zejména relativně silnou základnou domácích investorů, jelikož mají lepší znalosti místního trhu. Zároveň, pokud disponují dostatečným množstvím vlastní hotovosti, jsou schopni uzavřít obchod i na trhu, který poskytuje zhoršené podmínky k financování. Zejména v první polovině roku očekáváme výrazný propad v obchodování, jelikož trh musí přijmout novou realitu s vyššími výnosovými procenty,“ uzavírá Knight Frank.

Více čtěte na www.skypaper.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!