Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

V Česku dominuje bydlení ve vlastním

remspace.cz, 5. ledna 2023 (16:01)

Pořídit si vlastní bydlení nebo raději žít bezstarostně v nájmu? Češi mají v tomto ohledu jasno. Průzkum „RE/MAX Europe Housing Trends Report 2022“, který se uskutečnil na sklonku léta minulého roku ve 22 evropských zemích, potvrdil, že v Česku se celkem jednoznačně preferuje bydlení vlastnické.

Ve vlastních bytech dnes v Česku žije téměř 72 % populace, což je o 10 % více než je běžný průměr v zemích Evropské unie. Přitom nejvyšší podíl vlastnického bydlení v Evropě vykazuje Maďarsko s více než 80 %, které následuje Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Řecko, Španělsko a Itálie, kde ve vlastní nemovitosti bydlí více než 70 % obyvatel. Naopak nejnižší podíl vlastnického bydlení v evropských zemích vykazuje Švýcarsko, kde vlastní rezidencí disponuje pouze 37 % obyvatel, a Německo, kde bydlí ve vlastním 41 % populace. Více než polovina obyvatel má vlastní rezidenční nemovitost v Anglii, Finsku, Francii, Walesu nebo v Izraeli.

ČR: nájemníků bude přibývat

„Vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku není překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů. Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a která v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany ČNB přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX ČR, a dodává: „Výsledky evropského průzkumu ukazují, že nejnižší podíl bydlení ve vlastním je v zemích, jako je Švýcarsko nebo Německo, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech.“

Vlastnické bydlení v Evropě

Navzdory rostoucím životním nákladům a předpovědím těžších časů v celé Evropě průzkum společnosti RE/MAX ukazuje nárůst zájmu o nákup nemovitostí. Ve srovnání s předchozím rokem letos vzrostl o více než třetinu. Nejvíce patrný růst zájmu o koupi nemovitostí zaznamenal průzkum v Portugalsku (+40 %), Finsku (+36 %), Bulharsku (+35 %) a Rumunsku (+30 %). Na druhou stranu jsou země, jako je Polsko, Rakousko, Německo nebo Česká republika, kde úmysl pořídit si nemovitost zůstal ve srovnání s předchozím rokem na stejné úrovni nebo je dokonce méně intenzívní.

Za zmínku stojí rozdíly zájmu o život v jiné zemi. Stěhování do zahraničí je pro mnohé Evropany stále atraktivní – celá čtvrtina respondentů citovaného průzkumu aktivně uvažuje o koupi nemovitosti v zahraničí. Diference jsou ovšem značné – v České republice by 78 % respondentů nezvolilo stěhování do jiné země, zatímco na Maltě o přestěhování do zahraničí usiluje 55 % dotazovaných.

Více čtěte na www.remspace.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!