Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Prodeje nových bytů v Brně klesají ke dnu, cena za tři roky stoupla o 57 %

hypoindex.cz, 6. ledna 2023 (16:01)

Ceny prodaných nových bytů v Brně v roce 2022 meziročně vzrostly. Novostavby se prodávaly v průměru za 117 000 Kč za metr čtvereční. V Brně se aktuálně nabízí celkem 56 developerských projektů, ve kterých mohou zájemci vybírat z 1398 bytů. To představuje roční nárůst nabídky o 83 %. Údaje vyplývají z analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Po několika letech vysoké poptávky a růstu cen se prodeje v Brně zpomalily o více než 60 %. Nákupy nemovitostí začali odkládat nejen lidé, kteří uvažovali o vlastním bydlení, ale také investoři.

Úspěšné jaro bylo předzvěstí poklesu

V uplynulém roce se v brněnských novostavbách prodalo pouze 758 bytů. Roční statistiky přitom zachraňuje především první čtvrtletí, které bylo pro prodejce nemovitostí nadmíru úspěšné. Znatelný pád realizovaných prodejů byl způsoben především třemi důvody, a to nejistotou způsobenou válkou na Ukrajině, růstem základních úrokových sazeb pod tlakem zvyšující se inflace a regulacemi hypotečního trhu, které v dubnu loňského roku zavedla ČNB. Pro řadu zájemců se tak investice do nemovitostí stala nedostupnou, rizikovou nebo finančně nezajímavou.

Cena prodaného bytu v brněnských developerských projektech v loňském roce dosáhla průměrné hodnoty 117 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Oproti předcházejícímu roku 2021 lze pozorovat nadále výrazný růst, a to bezmála o 17 %. Za tři roky nemovitosti zdražily dokonce až o 57 %. V realizovaných transakcích stále doznívala vlna růstu cen předchozích období.

„Růst průměrných cen uskutečněných prodejů lze očekávat i v tomto roce. Roční průměr je dlouhé období a setrvačnost takového statistického údaje je vysoká. Za poslední půlrok se cena prodaných bytů drží na úrovni 129 000 Kč za metr čtvereční,“ vysvětluje František Šudřich, ředitel společnosti IMPERA styl.

Největší zájem byl v loňském roce tradičně o městskou část Brno-střed, ve které se nacházel každý třetí prodaný nový byt v Brně. Mezi další oblíbené lokality patří stabilně Brno-sever a Královo Pole. Nově se v žebříčku nejoblíbenějších částí města z pohledu prodaných bytů v loňském roce objevuje také Brno-jih.

Celkově se dle ceníků brněnských developerů prodaly v loňském roce byty za 4,8 miliardy Kč. Více než polovina z těchto prodejů proběhla v prvních třech měsících loňského roku. V průběhu rekordního roku 2021 kupující za nové byty utratili o třetinu více, tedy 6,5 miliard korun. Ještě výraznější je ale pokles pro hypoteční banky. Dle údajů České bankovní asociace propadla aktivita na hypotečním trhu v průběhu loňského roku o 62 %.

„Hypoteční trh zůstává velmi utlumený a v posledních měsících se objem nově poskytnutých hypoték pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom od té doby se průměrná velikost hypotéky vzhledem k růstu cen nemovitostí zdvojnásobila. Počet poskytnutých hypoték v posledních měsících je nejnižší za posledních zhruba 20 let,“ doplňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Více čtěte na www.hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!