Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Kvalitní architektura zvyšuje hodnotu novostavby v průměru o 15 %

hypoindex.cz, 2. března 2023 (09:01)

Kvalitní architektura byla odjakživa vyjádřením prestiže dané doby. I dnes zajišťuje nadstandardní architektura nejen pocit výjimečnosti, ale často také přináší vyšší užitnou hodnotu a kvalitu života.

Ačkoliv se preference ohledně vysněného bydlení mohou lišit, objektivně kvalitní architekturou se typicky vyznačují projekty s cenami odborné poroty uznávaných architektonických soutěží jako je např. Realitní projekt roku, Estate awards, nebo Best of reality. Ze srovnání cen novostaveb takto oceněných projektů vůči cenám ostatních novostaveb ve stejné lokalitě a kvalitě provedení jasně vyplývá, že zákazníci jsou ochotni si za kvalitní architekturu připlatit. V průměru vychází premium na 15 %, u luxusních bytů nad 100 m2 dosahuje průměrné premium až 25 %.

„Prvotřídní architektura má nepopiratelně svoji hodnotu. Obvykle jde poctivá příprava projektu ruku v ruce s vysokou kvalitou a standardem provedení. Vyšší cenovka takových projektů proto určitě není překvapením. Zároveň je vidět, že nejvíce jsou ochotní si za kvalitu připlatit kupující v segmentu velkometrážních bytů, kterých se na trhu neobjevuje takové množství a zákazníci hledají opravdu to nejlepší,“ vysvětluje Vojtěch Brix, investiční manažer fondu Silverline Real Estate.

„Zajímavý fenomén spojuje Prahu s ostatními regiony. Premium, které jsou kupující za architektonickou kvalitu zaplatit, se zvyšuje s prestiží lokality. Na lukrativních místech, kde jsou nové projekty spíše vzácností, rezidenti očekávají skutečně jen to nejlepší a jsou připraveni si za to připlatit. V Praze je například nejvyšší průměrné premium přes 20 % v městských částech Praha 1, 2 a 6. Naopak byty v oceněných projektech na okraji metropole se nabízejí za podobné ceny, jako ostatní novostavby v okolí,“ doplňuje o vlivu lokality na cenu Vojtěch Brix.

V regionech je také silný význam unikátnosti lokality a místní konkurence s ohledem na počet nově realizovaných developerských projektů v daném městě. Naprosto nejvyšší cenu oproti jiným novostavbám v okolí dosahuje projekt v Táboře, kde premium dosahuje 30 – 50 %. Naopak v Plzni, kde docházelo v posledních letech k silné výstavbě a oceňovaný projekt přímo sousedí s jinými developerskými projekty, premium dosahuje méně než 10 % u bytů do 100 m2.

Architektonická kvalita má ještě druhořadý dopad – oceněné projekty mají nižší tendenci poskytovat slevy. Díky úspěšným prodejům ještě před dokončením stavby pouze ~8 % srovnávaných projektů nabízelo nějakou formu slevy nebo bonusu, aby prodej podpořilo. Kompletní odprodej jednotek před nebo těsně po dokončení realizace se u těchto projektů drží mezi 85 – 100 % napříč všemi regiony. Nadprůměrný zájem je dán zejména vizuální atraktivností, a intenzivnější mediální komunikací, která k projektům přitahuje větší pozornost.

Co z toho plyne pro zákazníky? Pokud plánujete koupi bytu v architektonicky oceňované novostavbě, připravte se sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Více čtěte na www.hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!