Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Omar Koleilat: Pro normální lidi je hypotéka nejlepší investice. A není drahá ani teď

newstream.cz, 3. března 2023 (09:01)

Většina bohatství v Česku byla vytvořena skrze nemovitosti. Lidé kupovali za 30, 40, 50 tisíc korun metr čtvereční, který má dnes hodnotu 100, 120 tisíc. A to ze svého dali jen zlomek, vypočítává v novém díle seriálu Jiný peníze spolumajitel Crestylu Omar Koleilat.

Omar Koleilat se pohybuje v nemovitostech celý život. Vystudoval architekturu, spoluzaložil developerskou firmu Crestyl, která staví luxusnější a architektonicky hodnotné projekty. Do svých projektů přibírá investory z řad velkých fondů i menších hráčů. Svou strategii prozradil Koleilat v novém díle seriálu Jiný peníze Andrey Ferancové a Terezy Zavadilové.

Pro Omara Koleilata mají nemovitosti zásadní hodnotu ve vytváření bohatství - a to i pro běžné lidi. „Hypotéka má leverage efekt (pákový efekt, pozn. red.). Dáte zálohu milion, nyní když je to přísnější, a můžete koupit byt za čtyři miliony. Když se cena bytu zvedne na 4,5 milionu, vydělal jste padesát procent - z toho milionu, nikoli deset procent, což by byl výnos na tom bytě. Hypotéka je přitom velice přístupná věc. V tomto smyslu ani ta dnešní sazba pět procent ročně není vysoká,” vysvětluje Koleilat.

Nejlepší spoření i investice

Jsme v prostředí, kde počítáme, že cena nemovitosti v příštích deseti letech vzroste. „Hypotéka je pro lidi, kteří si ji mohou dovolit, tedy mohou si dovolit tu splátku, jeden z nejlepších spořicích programů a investičních instrumentů. Člověk nemá jen pasivum, má i aktivum. Hodně lidí říká, má smysl, abych měl na bedrech hypotéku. A já říkám, na bedrech taky máte byt, ne jen úvěr,” vysvětluje.

Většina bohatství v Česku byla podle Koleilata vytvořena byty. „Lidé kupovali za 30, 40, 50 tisíc korun za metr, který má dnes hodnotu 100, 120 tisíc. A tehdy dali jen třeba třicet procent ceny ze svého, nějakých dvanáct tisíc, nikoli čtyřicet,” vypočítává developer. Tuto výhodu je třeba při investici do nemovitosti vnímat. To platí i pro investice přes dluhopisy nebo akcie, tuto výhodu má i developer. Nemovitostní dluh, protože je obvykle dlouhodobý, bývá levnější než jiné typy dluhů,” říká.

Přesto se ale investice do nemovitostí nehodí úplně pro všechny. „Nemovitosti jsou nelikvidní aktivum. Pokud chce někdo během roku točit cash, neměl by to dělat. Není to na spekulaci. Člověk musí vzít horizont deset let. Mně se nelíbílo, když lidé si kupovali zálohy na byty a prodávali je. To je kaskadérství. Ta nemovitost se prostě může stát likvidní,” říká Koleilat. To sice podle něj neznamená, že se byt prodá zásadně pod cenou, ale prodej může dlouho trvat. „Nemyslím, že by ceny nemovitostí výrazně klesly, ale trh se může zastavit, zamrznout,” říká. Pádu cen brání náklady na výstabu domů a bytů, pod které prodejní cena nepůjde.

Dobrá doba pro dluh

Crestyl používá úvěry na jednotlivé projekty, k firemnímu zadlužení je jeho majitel obezřetný. Korporátní dluh se podle Koleilata stává nebezpečným, když ho chcete refinancovat ve chvíli, kdy je malá likvidita. „Ideální je vydat dluhopisy ve chvíli, kdy je malá likvidita. Protože víte, že se bude refinancovat v době, kdy bude vysoká likvidita,” říká. Razí tedy názor tak trochu proti proudu, že nyní je dobrá doba na úvěr či dluhopisy. „Jestli je doba, kdy bych se nad tím zamýšlel, tak je teď. Byť jsou úvěry drahé. Pedpokládal bych, že je budu refinancovat v čase. Jsem komfortnější s tím vydat je teď, než třeba před třemi lety,” vysvětluje Koleilat.

V novém díle seriálu Jiný peníze Omar Koleilat prozradí, kde všude se nyní otevírají příležitosti. Proč má smysl nájemní bydlení? Kde v zahraničí jsou nové šance? Čeho si na svých projektech cení nejvíce? Kdo a jak může s Crestylem investovat? A jaký byt je podle něj nejlepší investicí?

Rozhovor se spolumajitelem Crestylu sledujte v úvodu článku nebo si ho poslechněte na všech podcastových platformách.

Více čtěte na www.newstream.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!