Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

hypoindex.cz, 18. září 2023 (07:01)

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Srpen bývá ve srovnání s červencem často z pohledu poskytnutých hypoték příznivější. Z meziročního pohledu se projevil vliv nižší srovnávací základny a objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl o 40 %, jedná se o první meziroční nárůst od prosince roku 2021. I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték o více než 40 % nižší než v srpnu roku 2020.

“Hypoteční trh čeká na oživení a i přesto, že nelze hovořit o boomu, mírné náznaky nárůstu hypotečních úvěrů mezikvartálně v řádu dvouciferných čísel sledujeme. Navíc roste zájem o zelené hypotéky, které některé banky i zvýhodňují na úrokové sazbě,” říká Filip Beneš, manažer hypotečních úvěrů UniCredit Bank. “Zájem o hypotéky se také projevil u mladých lidí, kteří naplno využívají 90% LTV,“ dodal Beneš.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 11,5 miliardy Kč po červencových 9,5 miliardy Kč. Jde tak o nárůst o dvě miliardy Kč, tj. 21 % oproti červenci. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,6 miliardy Kč oproti 1,9 miliardy Kč o měsíc dříve.

Počet nově poskytnutých hypoték se v srpnu zvýšil z 3,1 tisíce na bezmála 3,7 tisíc, zatímco průměrný měsíční počet letošního roku je mírně nad hranicí 3 tisíc. Nadále se ale jedná o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték v roce 2020 se pohyboval kolem 6,7 tisíc a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíc. Jak z pohledu počtu, tak objemu skutečně nových hypoték zůstal srpen jen nepatrně pod červnovými hodnotami.

„Hypoteční trh v posledních měsících sice mírně ožívá, ačkoli hypoteční sazby klesají jen velmi pomalu, z dlouhodobého pohledu však zůstává citelně utlumený, což ilustruje i skutečnost, že objem hypoték poskytnutých od začátku roku je nejnižší za posledních deset let,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Sazby nepatrně klesají

Hypotéky zlevňují již čtvrtý měsíc v řadě. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v září klesla o dalších devět bazických bodů na 6,1 % p. a. ČNB ale stále drží základní úrokovou sazbu na 7 % a k výraznějšímu snižování sazeb se v dohledné době nechystá.

„Po skončení prázdnin některé banky přistoupily k tradičním podzimním slevám na úrokových sazbách hypoték, a to se samozřejmě projevilo i na Swiss Life Hypoindexu. Nicméně pořád jde o časově omezené akční nabídky a základní sazba hypotečních úvěru v bankách zůstává na stejné úrovni, stejně jako základní sazba ČNB. A tak se průměrná nabídková sazba stále drží nad 6 %. Nicméně u vybraných bank lze sjednat hypotéku i se sazbou nižší téměř o jedno procento,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Více čtěte na www.hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!