Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Regulace ČNB dopadá nejvýrazněji na regiony. Poptávka slábne a ceny nového bydlení brzdí

hypoindex.cz, 29. ledna 2019 (16:29) - Development

Regulace České národní banky (ČNB) dopadá mnohem výrazněji na regiony než na hlavní město. Na rozdíl od Prahy poptávka v regionech slábne a výrazněji brzdí i růst cen nového bydlení. Čím to je?

Centrální banka od října zpřísnila poskytování hypoték. Během loňského roku navíc pokračoval růst hypotečních sazeb. Podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla průměrná úroková sazba u hypoték za 12 měsíců o třetinu na prosincových 2,91 procenta.

„Dopad kroků centrální banky a zdražování hypoték jsou více patrné v regionech než samotném hlavním městě. To částečně zpochybňuje cestu, jakou se rozhodli domácí bankéři omezit poptávku po novém bydlení a zmírnit tak mimo jiné inflační tlaky, jež jsou s pořizováním nemovitostí spojeny,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Růst cen v řádech jednotek procent

V Praze rostly ceny nových bytů v loňském roce dvouciferným tempem. Meziročně došlo k nárůstu o 18,6 procenta na 101 091 korun za metr čtvereční. V regionech dosahovala na konci loňského roku průměrná cena nového prodaného bytu podle údajů společnosti Trigema 53 570 korun za metr čtvereční, což je meziročně o 5,8 procenta více.

V řadě regionů ale již ceny začaly klesat. Nejvýraznější mezičtvrtletní pokles zaznamenal Jihomoravský kraj, kam spadá i dražší Brno. Průměrná cena nového bydlení se zde během posledního čtvrtletí loňského roku propadla o více než čtvrtinu z 88 556 korun na 64 819 korun za metr čtvereční.

K mírnému poklesu cen nového bydlení v řádech jednotek procent došlo v Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském či Zlínském kraji. Jihomoravský kraj přesto zůstává z regionů nejdražší. Na záda mu ale v současné době dýchá kraj Liberecký s průměrnou prodejní cenou 62 825 korun za metr čtvereční. Nejlevnějším krajem je Vysočina s cenou 38 163 korun za metr čtvereční.

Prodeje se propadají napříč regiony

V loňském roce se podle statistiky společnosti Trigema v regionech prodalo 4 440 nových bytů. V roce 2017 přitom prodeje v regionech překonaly i hlavní město, a to o 600 prodaných bytů. Celkem se předloni regionální prodeje vyšplhaly na 6 100 nových bytových jednotek a o rok dříve na pět tisíc bytů.

více čtěte na: hypoindex.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!