Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
novinky

Realitní
fakta

Realitní
analýzy

Slovník
pojmů

Odhad
ceny

Datová
platforma

Přihlášení do uživatelského profilu Flat Zone

Uživatelský profil pro správu Flat Zone

Flat Zone se vám stane věrným real přítelem
a bude vždy k dispozici při poskytování
nejkomplexnějších informací o českém realitním trhu.

Zaregistrujte se

Heslo musí obsahovat nejméně 8 znaků a alespoň jedno malé písmeno, jedno velké písmeno a jednu číslici.

Přihlášením k účtu vyjadřujete souhlas se Zásadami pro ochranu osobních údajů a Podmínkami použití společnosti FLAT ZONE s.r.o.

Už máte svůj uživatelský profil?

FUNKCI HLÍDACÍHO PSA NYNÍ VYVÍJÍME,
CHCETE ZNÁT PŘESNÝ TERMÍN SPUŠTĚNÍ?

Přihlašte se k odběru
našeho newsletteru

Podmínky zpracování dat podle GDPR a reklamní obchodní sdělení.

Zanechte nám vzkaz

 
 

V lednu zdražovalo především bydlení a energie. Meziroční růst cen zrychlil na 2,5 procenta

ceskatelevize.cz, 13. února 2019 (19:05) - Development

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 % z prosincových dvou procent, uvedl Český statistický úřad. Zdražilo bydlení a s ním spojené energie, a zlevnily naopak potraviny. Analytici i bankéři očekávali pomalejší růst.

Spotřebitelské ceny vzrostly tak v lednu rychleji, než předpokládal trh i centrální banka. Meziměsíčně se ceny zvýšily o jedno procento, což v meziročním srovnání posunulo inflaci na 2,5 %.

„Jestliže samotný výsledek je trochu překvapením, důvody, které k němu vedly, už tak překvapivé nejsou. Podle očekávání hrají i letos hlavní roli rychle rostoucí náklady na bydlení, které je předem velmi problematické odhadovat. Ať už jde o nájemné se zpožděním reflektující zdražující nemovitosti nebo ceny energií reagující na vývoj na energetických burzách. Náklady na bydlení jsou nyní ,odpovědné‘ za více než polovinu aktuální inflace a podobně tomu bude i nadále,“ říká hlavní analytik ČSOB Petr Dufek.

Za rychlým cenovým růstem stojí tak zejména zdražování elektřiny. Její cena v lednu vzrostla meziměsíčně o 5,3 % a postarala se o zvýšení regulovaných cen o 2,8 %.

„Dodavatelé energií totiž vloni nakupovali elektřinu o poznání dráž než rok předtím. Navíc se zvýšila i platba za distribuci. Kromě ceny elektřiny si spotřebitelé v lednu připlatili i za teplo a teplou vodu, vodné a stočné a další regulované ceny. Na začátku roku se však nemění pouze ceníky v rámci regulovaných cen. Ceníky přepisují i další maloobchodníci, kteří musí pro letošek počítat s vyššími náklady,“ konstatuje analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Sezonnost se na začátku roku stará i o růst cen potravin. „Ty se zvýšily o 0,9 %, což je v porovnání s průměrným lednem uměřené zdražování,“ dodává Zeisel. Cenovým růstem na sebe upozornily zejména brambory, které meziročně zdražily o skoro 56 procent. „Důvodem je loňská slabá úroda, třetí nejslabší v historii sledování. Jinak ovšem potraviny poskytují smíšený obrázek a nepatří v tuto chvíli k tahounům cenového růstu,“ upřesňuje hlavní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Úlevu spotřebitelům tak přinesly pouze ceny pohonných hmot, které pokračovaly ve svém propadu. „Ten s mírným zpožděním následoval propad cen ropy na světových trzích,“ dodává Zeisel.

ČNB očekávala, že v lednu inflace zůstane na dvou procentech

Analytici míní, že aktuální vývoj inflace spolu se slabou korunou otevírá prostor pro centrální banku ke zvyšování úrokových sazeb. „Stejně jako my i ČNB předpokládá, že v dalších měsících bude cenový růst zrychlovat. V březnu by se jak podle nás, tak podle centrální banky měla inflace vyšplhat na 2,7 %. Po dnešním reportu to může ale klidně být i více,“ konstatuje Zeisel.

Tým analytiků Komerční banky tak očekává, že vyšší inflace a slabší koruna přiměje většinu členů bankovní rady hlasovat pro vyšší sazby již na zasedání v květnu a v srpnu. „Naší domněnku v současnosti podporuje i slabší kurz koruny. Pokud koruna bude i nadále oslabovat a inflace zůstane silná, bankovní rada by se mohla rozhodnout zvýšit sazby již na svém březnovém měnověpolitickém zasedání. Tato pravděpodobnost se dnes výrazně zvýšila,“ vysvětluje.

„Pro leden bývají skoky v inflaci tím či oním směrem poměrně příznačné, a proto si myslím, že i samotná centrální banka bude pro své úvahy o měnové politice chtít znát vývoj spotřebitelských cen i v několika dalších měsících,“ konstatuje také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Domnívá se, že v březnu ČNB k růstu sazeb ještě nepřistoupí, ale v květnu tuto možnost už nevylučuje.

„Celkově letos nelze čekat podle Kovandy více než dvě zvýšení sazeb. „Při dalším zhoršení mezinárodní ekonomické situace a tedy při dalším zesílení protiinflačních tlaků nelze ale vyloučit ani to, že sazby nezvýší ani jednou,“ míní. V zahraničí hrozí zesilování protiinflačních tlaků zejména v souvislosti se zpomalováním čínské a německé ekonomiky a také se stále nevyzpytatelným brexitem.

„Za celý rok by se míra inflace měla v průměru pohybovat na úrovni 2,3 procenta,“ dodává Kovanda.

Zdroj článku a fotografie: ceskatelevize.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!