Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
novinky

Realitní
fakta

Realitní
analýzy

Slovník
pojmů

Odhad
ceny

Datová
platforma

Přihlášení do uživatelského profilu Flat Zone

Uživatelský profil pro správu Flat Zone

Flat Zone se vám stane věrným real přítelem
a bude vždy k dispozici při poskytování
nejkomplexnějších informací o českém realitním trhu.

Zaregistrujte se

Heslo musí obsahovat nejméně 8 znaků a alespoň jedno malé písmeno, jedno velké písmeno a jednu číslici.

Přihlášením k účtu vyjadřujete souhlas se Zásadami pro ochranu osobních údajů a Podmínkami použití společnosti FLAT ZONE s.r.o.

Už máte svůj uživatelský profil?

FUNKCI HLÍDACÍHO PSA NYNÍ VYVÍJÍME,
CHCETE ZNÁT PŘESNÝ TERMÍN SPUŠTĚNÍ?

Přihlašte se k odběru
našeho newsletteru

Podmínky zpracování dat podle GDPR a reklamní obchodní sdělení.

Zanechte nám vzkaz

 
 

Nájemní bydlení jako částečné řešení nedostatku bytů

radio.cz, 2. března 2019 (19:05) - Development

Nedostatek bytů, touha po vlastnictví nemovitosti, vysoké ceny hypoték otevírají diskuzi o alternativách bydlení. Jednou z možností je nájemní bydlení. To bude také téma letošní soutěže pro začínající architekty.

Dostupnost vlastního bydlení kromě vysokých cen bytů ovlivňují také přísnější pravidla pro poskytování hypoték. To vše nahrává nájemnímu bydlení. To se ale zatím v Česku netěší takové oblibě jako v jiných zemích. Zatímco v Anglii, Francii či například v Německu žije v nájmu čtyřicet až padesát procent obyvatel, v Česku je to necelá čtvrtina. Přitom nájemní bydlení by mohlo částečně přispět k řešení bytové situace do budoucna.

„Jsou přístupy a směry, které říkají, že bydlení není jenom komerční věc, kterou si má každý zajistit sám, ale je to něco, co se vymyká, je to něco, co člověk potřebuje ke svému životu a tudíž je na to potřeba nahlížet jiným způsobem. Je tedy oprávněné, aby do toho stát nebo město nebo společenství regulacemi také vstupoval, což se ve většině zemí také děje. Potom je otázka, jak do toho vstupovat a jestli se jako společnost dohodneme na nějakých pravidlech, která máme nastavena momentálně spíš tak, že preferují vlastnictví osobní. Souvisí to s tím, že každá společnost, která prošla nějakými změnami a my jsme jimi ve 20. století prošli, měla jiný systém řízení společnosti," říká Jaromír Hainc z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Největší zájem je o menší byty

Ceny nemovitostí v Česku rostly v posledních letech nejrychleji v Evropské unii. Problémem jsou právě dražší hypotéky a nedostatečná nabídka na realitním trhu. Na vlastní třípokojový byt často nedosáhnou v Česku už ani lidé s průměrným příjmem, proto je v poslední době zájem o menší byty o velikosti do 50 metrů čtverečních, a to jak u mladých rodin s dětmi nebo také mladých lidí do třiceti let.

„Řešením je dostat na trh s nemovitostmi co největší nabídku bytů, jak v segmentu soukromého vlastnictví, tak v segmentu družstevní výstavby, nájemního bydlení, ale také městského bydlení, mohou to být sociální byty. Základní mantrou je zvýšit nabídku bytů v Praze," vysvětluje Anna Ježková spolumajitelka společnosti Atkins & Langford Development. Kromě jiného řídí také projekt nájemního bydlení pro seniory.

„Pronajímáme nájemní bydlení pro seniory. Základním parametrem byly komunitní prostory pro seniory a pro komunitu vůbec, protože našim cílem bylo nevytvářet ghetto. V rámci těchto objektů, je to 108 bytů, bydlí i mladí lidé v přízemí, to znamená startovací byty. Funguje tam interakce mezi seniory a mladými. Funguje to formou využívání společných prostor, kde je ale i restaurace otevřená veřejnosti, kavárna, obchod se smíšeným zbožím, velké sály, knihovna, kde organizujeme program, jak pro malé děti, tak pro seniory."

Popularita nájemního bydlení se zvyšuje

Odborníci se shodují, že popularita nájemního bydlení v Česku poroste. V některých městech s nájemním bydlením počítají do budoucna i developerské firmy. Například developerská a stavební skupina YIT vyčlenila ve svém projektu v pražském Hloubětíně zhruba desetinu bytů k nájemnímu bydlení. Nájemní bydlení může být na vzestupu částečně i kvůli současné situaci na trhu, uvedla Zuzana Chudoba.

„V současné době sledujeme, že se nájemní bydlení na vzestupu a věříme, že bude hrát důležitou roli na rezidenčním developerském trhu. Nyní se o tom diskutuje, ale myslím si, že do pěti let bude mít nájemní bydlení svoji pevnou pozici na trhu v rezidenčním developmentu. Mluvili jsme i o situaci v zahraničí, kde je nájemní bydlení běžné a je to jeden z trendů, který si myslím v České republice trochu pokulhával za prodejem bytů. I díky tomu, jaká byla situace, byly dostupnější hypotéky."

Společenské prostory jsou důležité

Jak dodala Zuzana Chudoba ze společnosti YIT, nájemní výstavba s byty by měla mít funkční společenské prostory a zajišťovat přístup k dalším službám.

„Zrovna pro cílovou skupinu mladších lidí tzv. mileniálů je určitě důležité, aby ve společných částech domu byla místa, kde mohou společně trávit volný čas jako sousedé. Zároveň tito lidé pracují hodně z domova, takže by tam měli mít i místo, kde by mohli pracovat, když zrovna nebudou ve svém bytě."

Nájemní bydlení má ale také svá úskalí. Podle údajů developerské společnosti Trigema vzrostlo průměrné nájemné bez poplatků v Praze za poslední dva roky téměř o pětinu. V tomto roce může přijít další zdražování. Tomu naznačuje fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu. Situace se může zlepšit právě tehdy, až se na trhu objeví počet nových bytů.

Nájemní bydlení je tématem 11. ročníku architektonické soutěže pro studenty a architekty do 33 let YOUNG ARCHITECT AWARD 2019. Úkolem je navrhnout soubor staveb obsahující dostupné městské byty na pozemku v Praze-Libni, který je ve vlastnictví hlavního města Prahy. Cílem soutěže je mimo jiné otevřít diskuzi o tématu dostupného nájemního bydlení a přispět k debatám o řešení bytové politiky v Praze.

Zdroj článku a fotografie: radio.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!