Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Není kde stavět. Developeři se vrhají na rekonstrukce činžáků

prazsky.denik.cz, 13. března 2019 (18:15)

V centru Prahy ubývají plochy pro stavby nových bytových domů. Developeři proto upravují dispozice ve starších činžovních domech, aby získali byty v blízkosti centra.

Secesní dům uprostřed Vršovic právě prochází zásadní rekonstrukcí. Po jejím dokončení v něm vznikne celkem 19 menších bytů a činžovní dům se přejmenuje na rezidenci Orelská 13. Jde o jeden z typických případů, jak aktuálně v Praze vznikají nové moderní byty.

Developerům docházejí pozemky, na kterých mohou stavět. Důvodem je nejen omezený počet volných parcel a proluk v širším centru metropole, ale také projekty, které uvízly na několik let v povolovacím procesu.

A tak některé realitní firmy začaly před pár lety raději nakupovat domy ve staré zástavbě a předělávat je. Rekonstrukce jsou teď jednodušší než nová výstavba, v okolí je kompletní městská vybavenost a ceny bytů v historických domech převyšují ty v novostavbách.

Z velkých bytů malé kamrlíky

„Více než pětinu pražské nabídky nových bytů dnes tvoří rekonstruované byty ve starých činžovních domech. V praxi to znamená, že velké vzdušné byty v secesních stavbách se doslova nakrájejí na malé kamrlíky, které jsou většinou určeny ke krátkodobým pronájmům,“ konstatoval Milan Roček ze společnosti CenovaMapa.org na Stavebním fóru.

Mezi významné developery co do počtu prodaných moderních bytů tak v poslední době pronikly firmy, které vsadily právě na rekonstrukce a vestavby ve starších činžovních domech. Společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) už se vyšplhala dokonce na čtvrté místo mezi top developery a v první desítce skončila i firma Acord Invest.

Přestavby historických domů čerpají z tradice stavitelství počátku 20. století či ještě dřívější a zároveň se přizpůsobují nárokům na současné bydlení. Rekonstrukce obvykle zahrnuje celkovou sanaci domu, výměnu oken a rozvodů, zlepšení akustiky, instalaci nového výtahu.

Lákadlem pro kupující je zachování historického ducha, a tak se dělají repliky původních špaletových oken a dvoukřídlých vstupních dveří, renovují či napodobují se původní schodišťová zábradlí.

Byty hlavně pro investice

I když ceny jsou vyšší, developeři tyto byty často prodávají ve fázi white walls, tedy stavebně dokončené bez finální úpravy podlah, bez vnitřních dveří, obkladů i sanitárního zařízení. Dávají tak prostor novým majitelům vytvořit si originální interiér namísto unifikované nabídky v rámci běžných developerských projektů.

Byty v historických domech často kupují investoři. Jejich celkový podíl na trhu raketově roste s tím, jak se pořízení pražského bytu vzdaluje kvůli vysokým cenám běžné populaci. Developeři už některé projekty inzerují rovnou jako „investiční byty“. „Nadpoloviční většina lidí, kteří si dnes byty v Praze kupují, je dál pronajímají,“ konstatoval Leoš Anderle, ředitel developerské společnosti Sekyra Group.

Zdroj článku a fotografie: prazsky.denik.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!