Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Reality narazily na vrchol. O drahé byty přestává být zájem

e15.cz, 28. března 2019 (13:01)

Z realitního byznysu přibývá zpráv, že trh s byty má to nejlepší už za sebou. Podle katastrálních statistik klesá počet obchodů. Bydlení za přemrštěné ceny se již začíná míjet s poptávkou. Současně z trhu zaznívají první hlasy, že se slábnoucí prodeje pomalu odrážejí i v cenách bytů.

Realitní trh již totiž začal ovlivňovat obrovský propad objemu poskytnutých hypoték. „Zájem se výrazně snížil. Ceny bytů stagnují, nebo dokonce jdou dolů o jedno dvě procenta,“ uvádí Jan Adámek, majitel společnosti Jan Reality. Konkrétně podle něj malinký pokles cen potkal panelákové byty a cihlové byty mimo centrum Prahy. Podle zakladatele realitní kanceláře Recom Reality Ivana Žikeše je na českém realitním trhu cenová bublina, která splaskne.

Změna tržních trendů se nicméně týká i luxusních bytů. „V námi sledovaném vzorku prémiových bytů jsme v roce 2018 zaznamenali pokles průměrné dosažené ceny za metr čtvereční. U nových bytů o jedno procento, u starších bytů o tři procenta,“ sdělil Prokop Svoboda, spolumajitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

U novostaveb se naopak podle dat poradenské společnosti Deloitte zlevňování stále ještě nekoná. „Pokles cen v developerských projektech za první dva měsíce letošního roku neevidujeme,“ poznamenal Petr Hána, manažer realitního týmu společnosti Deloitte. Podle konzultantů se za metr čtvereční nového bytu na pražském trhu platilo v průměru na začátku března už skoro 107 tisíc korun. Sto tisíc korun za čtvereční metr byla ještě před několika lety hranice, podle níž se odlišovalo luxusní bydlení od zbytku trhu.

„Ceny bytů musejí být korigovány o dvacet až třicet procent,“ přiznává i investor do menších developerských projektů, který si nepřál být jmenován. Podle něj jakmile přijde šok ze světa, tak dojde k přenastavení cen i na českém realitním trhu.

Realitní trh je tak v blízkosti vrcholu. To se týká i počtu transakcí. „Po období boomu přichází pokles. A v minulém roce jsme již určitou stagnaci zaznamenali. První čísla indikují, že celkový loňský trh poklesl o čtyři procenta,“ řekl David Krajný, prezident realitní sítě Re/Max pro Česko a Slovensko.

Počet vlastnických transakcí s nemovitostmi minulý rok klesl o pět procent, vyplývá ze statistik Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. O čtyři procenta se snížil počet zapsaných zástavních práv. To je ukazatel odrážející dění na hypotečním trhu. Kromě hypoték se však na trhu podepisuje i další faktor. „Daleko významnější je vyčerpání kupní síly,“ upozorňuje Žikeš.

Více čtěte na e15.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!