Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
analýzy

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Obecní byty? Prostor pro korupci a spekulace

hypoindex.cz, 22. července 2019 (19:05)

Někteří politici jsou stále přesvědčeni, že obce by měly mít svůj vlastní bytový fond k zajištění útočiště pro lidi v nouzi. Nepochybně to chtějí s čistými úmysly. Mnohé kauzy ale ukazují, že obecní byty vytváří obrovský prostor pro korupci a spekulace.Obce mají povinnost postarat se o své občany, kteří se dostanou do bytové nouze. A je mnoho způsobů, jak této povinnosti dostát. Jednou z nich je výstavba a následná správa obecního bytového fondu. Tato varianta má ale celou řadu nevýhod – od vysokých investičních nákladů, přes náklady na správu bytového fondu a rizika spojená s pronájmem, po vytváření prostoru pro korupci.

Obce mají povinnost postarat se o své občany, kteří se dostanou do bytové nouze. A je mnoho způsobů, jak této povinnosti dostát. Jednou z nich je výstavba a následná správa obecního bytového fondu. Tato varianta má ale celou řadu nevýhod – od vysokých investičních nákladů, přes náklady na správu bytového fondu a rizika spojená s pronájmem, po vytváření prostoru pro korupci.

Náklady na výstavbu bytového domu dosahují řádu desítek milionů korun. Obec, která chce zajistit vlastní bytový fond v dostatečném rozsahu, musí najít zdroje na financování výstavby. Částečně lze výstavbu financovat z dotačních programů, částečně z úvěrů, nicméně nemalou část prostředků musí obec vydat ze svého rozpočtu.

Přitom již samotná výstavba vzhledem k vysokým nákladům skýtá prostor pro korupci. Ten lze minimalizovat vypsáním transparentního výběrového řízení, ovšem historické zkušenosti ukazují spíše na snahu využít neprůhledného prostředí.

Důsledkem výstavby „sociálního bydlení“ je navíc vytváření ghett – koncentrace sociálně slabších spoluobčanů na jedno místo. K tomu navíc může docházet i záměrně ve snaze vytlačit „nepřizpůsobivé občany“ mimo většinovou společnost, což může ale vést k dalším sociálním problémům.

Správa bytového fondu je následný problém. Pokud obec již má nějaký bytový fond, který spravuje, doplnění o další byty či bytové domy není tak vysoká zátěž, neboť má již zkušenosti s jeho správou. Podle jednoho z plánu Sociální demokracie (ČSSD) by ale obce měly mít povinně určitý vlastní bytový fond, přičemž se hovoří o 5 % bytů. Obce, které nemají zkušenosti s bytovou správou, by tak musely vydat další prostředky na činnost majitele a pronajímatele bytů se všemi negativními důsledky od finančních nákladů po vymáhání neuhrazeného nájemného.

více čtěte na: hypoindex.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!