Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Blog

Datová
platforma

Poptávka po novém bydlení v Praze stále roste, ale opatrnost je na místě

onbusiness.cz, 23. srpna 2018 (19:05)

Poptávka po novém bydlení ve druhém čtvrtletí v Praze rostla. Nové majitele si v uvedeném období našlo hned 1 550 jednotek. Plyne to alespoň z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Současně s tím se ale navýšila i průměrná prodejní cena, a to na 94 000 Kč na metr čtvereční. V pololetí se na trhu nabízelo 4 350 bytů.

Poptávka po novém bydlení se poslední tři měsíce podle analýzy téměř vyrovnala situaci z let 2015 a 2016, kdy byl rezidenční trh na vrcholu. Tehdy se čtvrtletně zpravidla prodávalo okolo 1 600 až 1 700 jednotek. V prvním čtvrtletí letošního roku to sice bylo již pouze 1 200 jednotek, ve druhém se však počet prodaných bytů výrazně zvednul, a to o více než pětinu. Prodalo se 1 550 bytů, ukázala studie.

„Poptávka po nových bytech je v současnosti i přes rostoucí ceny stále silná. Je to dáno snahou zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ze strany ČNB, která začnou platit od října. Vyšší prodeje tak očekáváme i ve 3. čtvrtletí, pak ale bude podle všeho následovat pokles. Domnívám se, že celkově letos pražské prodeje meziročně klesnou na hranici kolem 5 000 nových bytů, tedy asi o 10 procent,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Současně s tím se však opět zvýšila průměrná cena prodaného bytu, která tak poprvé v historii převýšila hranici 90 tisíc korun za m2. Kvůli tomu se nyní v hlavním městě nový byt v průměru prodá za 94 000 Kč na m2, potvrdila aktuální data společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. To je o polovinu více než na konci prvního čtvrtletí roku 2015. V prvním čtvrtletí letošního roku činila tato cena 88 552 korun na m2. Ve stejném období vloni to bylo 75 791 Kč na m2.

Je ovšem třeba dodat, že třeba společnost Central Group nabízela letní slevovou akci, která ceníkové byty snížila. I tento fakt připomíná dobu před cca 8-10 lety.

„Přestože nabídka nových bytů v posledním čtvrtletí mírně rostla, tempo navyšování cen nepolevuje. Cenové stabilizaci by pomohlo, pokud by se podařilo na trh pustit větší počet nových projektů, který by tak zájem o bydlení lépe nasytil. Do doby, než se poptávka více nevyrovná s nabídkou, bude tlak na ceny stále výrazný. Je proto pravděpodobné, že se průměrných cen atakujících hranici 100 tisíc korun za m2 dočkáme ještě letos,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Nabídka nových bytů

Nabídka nových bytů během uplynulých tří měsíců vzrostla o 150 jednotek na 4 350 ke konci června. Meziročně se tak nabídka zvýšila o 20 procent, což bylo způsobeno zejména zahájením prodeje několika větších projektů s více než 100 bytovými jednotkami v Praze 5, 8 a 9. Počet nabízených bytů osciluje okolo úrovně 4 000 jednotek od poloviny roku 2016. Před čtyřmi roky přitom ve stejném období dosahoval ještě 7 000 jednotek. Ve stejné době však začala nabídka výrazně klesat.

„Nízká nezaměstnanost a zatím ještě relativně dostupné hypoteční financování zvyšuje poptávku po novém bydlení, kterou již řadu let nedokáže trh dostatečně pokrýt. O bydlení v Praze je zájem, roste jak počet jejích obyvatel, tak zájemců z řad investorů.  Aby se nabídka nových bytů zvýšila, musela by se jasně nastavit a dodržovat pravidla či změnit zákony, které by urychlily momentálně příliš zdlouhavý proces schvalování nové výstavby,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

V regionech Česka se podle analýzy Trigemy prodalo ve druhém čtvrtletí 1 465 nových bytů, což je o 215 více než v předchozím čtvrtletí. Meziročně se jedná o nárůst o 7,6 %. Nejvíce z nich bylo v Jihomoravském (360), Plzeňském (330) a Středočeském (290) kraji. Nejméně naopak v severních Čechách, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Aktuální průměrná cena prodaného bytu v regionech je o téměř 40 000 korun na m2 nižší než v Praze. Činí totiž 54 846 Kč s DPH / m2.

Opatrnost je na místě

Je rovněž nutno dodat, že průměrné ceny zvýšila i skutečnost, že někteří developeři, kteří dříve prodávali low-cost byty za nižší ceny, nyní nejsou schopni své projekty dotáhnout do stavu výstavby. V minulosti dokonce museli proti vůli svých klientů rušit již uskutečněné rezervace, což v mnohých klientech zanechalo jistou míru nedůvěry v nabídku developerů.

Lze očekávat, že pokud v následujících 2-3 letech přijde ekonomická recese, jak mnozí ekonomové předpovídají, normalizuje se i situace na trhu bytů. Ti, kdo investovali nyní, kdy jsou ceny opravdu vysoké a ziskovost developerů z hlediska dalších segmentů trhu naprosto neuvěřitelně vysoká, se tak mohou potýkat se ztrátami, pokud budou chtít nyní zakoupené byty prodat.

Zájem o malé byty

„Zákazníci jsou při výběru nového bydlení velmi obezřetní. Vítězí u nich dispozice, které jsou maximálně efektivní. Při zjišťování zpětné vazby se často setkáváme s tím, že byty z naší nabídky jsou na trhu žádané právě díky promyšlenému uspořádání bez hluchých míst,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Central Group díky takové nabídce jen za loňský rok prodal téměř 1000 bytů a opět potvrdil suverénní postavení mezi pražskými developery. Z dat Central Group také vyplývá, že se mění proporce i větších bytů. Zatímco ještě v roce 2010 byla průměrná velikost bytu 4+kk kolem 107 m2, dnes má byt stejné dispozice a stejné kategorie o pět m2 méně. Za poslední tři roky se o sedm m2 zmenšily také byty s dispozicí 3+kk, které vyhledávají zejména rodiny. Trendem jsou prý ovšem prostorné terasy, balkony či předzahrádky, které nejen u rodinných bytů hrají při rozhodování o koupi mnohem větší roli, než v minulosti.

Zdroj článku a fotografie: onbusiness.cz

Projektové tipy

Vyplňte správně emailovou adresu!