Realitní vyhledávač, který tu ještě není...

Jedinečný realitní server, který vyhledává v nabídkách novostaveb. Vyhledáváme v největším počtu nabídek nových bytů a domů v celé ČR.

Na trhu se vyskytuje mnoho inzertních realitních portálů. V poslední době se také objevily pokusy vytvořit pokročilejší agregátory, které v sobě zahrnují nabídky všech zmíněných realitních portálů na jednom místě. Zatím žádný však neposkytoval ucelenou nabídku všech nemovitostí na trhu.

Flat Zone Nechce zůstat pouze u vyhledávání, ale poskytuje širokou škálu služeb spojených s bydlením.

Přehled aktivních nástrojů naleznete v aplikačním menu uprostřed spodního menu. Již nyní můžete využít služeb Realitních novinek, datového blogu nebo pokročilých realitních analýz.

Užitím nástroje Flat Zone vyhledávání potvrzujete, že jste se seznámili a souhlasíte s Podmínkami užití, jinak nejste oprávněni nástroj vyhledávání užívat.

Vyhledávač
novostaveb

Studio

Odhad
ceny

Vyhledáváč
inzerce

Realitní
fakta

Realitní
novinky

Slovník
pojmů

Datová
platforma

Ceny bytů na Slovensku před zpřísněním podmínek hypoték vzrostly. Bude stejná situace i u nás?

realitycechy.cz, 29. srpna 2018 (19:05)

Tak jako v České republice, i na Slovensku došlo za posledních pět let k výraznému růstu cen nemovitostí. Jen za 2. čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu navýšení cen o 8,2 %. Stejně jako u nás, i na Slovensku došlo ze strany centrální banky, Národní banky Slovenska (NBS), k zavedení přísnějších podmínek pro získání úvěrů na bydlení.

Hlavním důvodem růstu cen mohly být obavy spojené se zpřísněním podmínek pro získání hypotečních úvěrů ze strany NBS, které začaly platit 1. července 2018. Tomu ostatně odpovídá i nárůst úvěrů na bydlení, které slovenské banky poskytly za letošní červen. Podle údajů Fincentrum.sk poskytly slovenské finanční ústavy v červnu 2018 úvěry na bydlení v hodnotě 1,085 miliardy eur, zatímco v květnu to bylo 820 milionů a v dubnu 656 milionů eur.

Protože podobná omezení pro poskytování hypoték začnou podle doporučení České národní banky (ČNB) platit od 1. října i u nás, dá se zde očekávat podobný vývoj, kdy v září, posledním měsíci platnosti původních podmínek, nejspíš dojde k výraznějšímu nárůstu poskytnutých hypotečních úvěrů. S tím by se mohlo zrychlit zdražování bytů, kterých je na trhu stále omezené množství.

"Ceny nemovitostí u nás však nezlevní ani po 1. říjnu, maximálně se sníží tempo cenového růstu. Ostatně i sama ČNB již prostřednictvím svého guvernéra přiznala, že centrální banka na ceny nemovitostí prakticky nemá vliv a problém vysokých cen a jejich růstu, zejména v Praze, je důsledkem nefunkční nabídky. I když se tedy po 1. říjnu poptávka po bytech sníží, zůstane zde stále velmi omezená a jen velmi pomalu se doplňující nabídka," zhodnotil situaci Evžen Korec ze společnosti Ekospol, a dodává: "Růst cen může zastavit jen posílení nabídky urychlenou výstavbou nových bytů, nejlépe v několika velkých konkurenčních projektech v okrajovější části Prahy. Od politiků slyšíme v rámci předvolebního boje před komunálními volbami různé nápady a sliby, jak zlepší bytovou situaci. Recept je přitom relativně velmi jednoduchý: Zásadně zjednodušit stavební povolovací procesy a zároveň donutit úřady dodržovat závazné lhůty pro rozhodování. Jen tak získání potřebných povolení přestane být maraton na několik let s nejistým výsledkem, zamrzlý trh s byty se rozhýbe a růst cen bytů se zastaví přirozenou cestou."Lucie Mazáčová

Zdroj článku a fotografie: realitycechy.cz

Vyplňte správně emailovou adresu!